Obowiązek wychowania chrześcijańskiego dzieci w rodzinie i sankcje kanoniczne wobec narażania wiary na szwank.
[Obligation of the christian education of the children in the family and the sanctions for putting in danger the faith. ]

Rozdział w recenzowanej książce naukowej

Współautorzy: Autorzy swoich artykuł w książce:, Danuta Radziszewska-Szczepaniak, Jacek Neumann, Ryszard Hajduk, Waldemar Wesoły, Sylwester Kasprzak, Antoni Jucewicz, Jacek Jan Pawlik, Janusz Brzozowski, Szczepan Szpyra, Paweł Zając, Wojciech Kluj, Ludwik Fąs, Piotr Artur Sokołowski, Józef Węcławik
Miejsce: Pieniężno
Rok wydania: 2009
Tytuł publikacji: "Kontrchrześcijaństwo" jako kontekst misji w XXI wieku.
Redaktorzy: Piotr Artur Sokołowski
Streszczenie: Artykuł prezentowany pokazuje refleksje na temat wychowani chrześcijańskiego w kontekście zagrożeń, które mogą prowadzić do utraty wiary. W dobrej rodzinie dzieci mają odpowiednie warunki, aby uzyskać dobre przygotowanie i naukę dla przyszłego życia. Obowiązkiem rodziców jest zabiegać o dobre wychowanie swoich dzieci, także w wymiarze życia religijnego. Zaniedbanie tego aspektu wychowania graniczy z przestępstwem przeciwko wierze katolickiej. Nie ma takich sankcji, aby karać rodziców zaniedbujących wychowanie dzieci, ale warto taką refleksję snuć w opracowaniu naukowym. A oto części artykułu: Uwagi wstępne o trudnościach wychowania chrześcijańskiego dzieci; Obowiązek wychowania chrześcijańskiego potomstwa w rodzinach katolickich; Cele wychowania chrześcijańskiego; Podmioty wychowania religijnego potomstwa; Kościelne prawo karne i sankcje wobec zaniedbań wychowania religijnego; Definicja przestępstwa kościelnego w Kodeksie z 1917 i 1983 roku; Oddanie dzieci do organizacji przeciwnych Kościołowi, do innych Kościołów lub pozostawienie ich samym sobie; Wystąpienie formalne ze wspólnoty Kościoła katolickiego - przestępstwa przeciw religii i jedności Kościoła; Ewangelizacja rodziny chrześcijańskiej; podsumowanie i wskazanie na trudności wychowania potomstwa w rodzinie.
Słowa kluczowe: Kościół, wychowanie, rodzina, dziecko, misje;