Rola uniwersytetów w edukacji i wychowaniu studentów w kulturze polskiej
[The role of universities in educating and upbringing in Polish culture]

Rozdział w nierecenzowanej książce naukowej

Miejsce: Wrocław
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Misja publiczna. Wspólnota. Państwo. Studia z prawa i administracji. Księga dedykowana pamięci Profesora Michała Kuleszy
Redaktorzy: Arwin Mednis
Streszczenie: Uniwersytet pełni misję poszukiwania prawdy i kształtuje wartości uniwersalne. To on jest organiczną instytucją rozwoju człowieka nauki i należy wszystko zrobić, by ludzi nie tracić, ale ich ochronić przez utratą jakąkolwiek. Szkoły zawsze były umysłem narodu, i trzeba zabiegać, aby kadry profesorskie były selektywnie dobierane, by nauka była rzeczywiście stanem szlacheckim dla jej sług. Można współcześnie zaobserwować wielkie zmiany i unowocześnienia w uprawianiu nauki. Uniwersytety to nie szkoły zawodowe, ale trzeba w nich widzieć środowisko powrotu do źródeł i dawnych świetności, poziomu nauczania, dbanie o etykietę i wizerunek nauczyciela akademickiego, to etos życia społecznego i etycznego. Katoliccy studenci i profesorowie swoją postawą mają czynić świat lepszy i przyjazny komukolwiek. Właśnie uniwersytet katolicki ma wychowywać do mądrości, a nie jak niektórzy sądzą, że jest szkołą zawodu. Uniwersytet służy społeczeństwu, a jego poziom zależy zarówno od profesorów jak i od studentów. Uniwersytety powinny uczyć, kształtować charaktery studentów, a także wychować sumienia i wskazywać prawdę. Artykuł maluje charakterystykę roli uniwersytetu katolickiego w kulturze współczesnej Polski. Struktura artykułu składa się z kilku części. 1. Wstęp; 2. Uniwersytet jako środowisko twórcze – zadania i cele; 3. Wkład uniwersytetów w rozwój kultury narodowej; 4. Zobowiązanie uniwersytetów chrześcijańskich do wierności prawdzie; 5. Prawo do edukacji i dobrego wychowania w świetle odpowiedzialności za własny kraj; 6. Studenci jako odbiorcy edukacji i wychowania w środowisku naukowym; 7. Podsumowanie.
Słowa kluczowe: student nauka wychowanie edukacja