Paulina Byzdra-Kusz

[Daily Life on the Land Estates in the Lublin Region during the German Occupation Based on the Example of the Estate of Łosie in Niemce (1939–1944)]

Czasopismo: Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sec.F (ISSN: 0239-4251)
Rok wydania: 2022
Streszczenie: Druga wojna światowa mocno wpłynęła na codzienne funkcjonowanie ludzi zarówno prostych, jak i wpływowych. W niniejszym artykule – na przykładzie rodziny Łosiów, właścicieli majątku Niemce – przedstawiono życie codzienne elity, jaką było ziemiaństwo na Lubelszczyźnie w okresie okupacji niemieckiej. Temat osadzono w złożonej i silnie oddziałującej na życie powszednie sytuacji społeczno-politycznej i gospodarczej. W tekście przedstawiono wygląd i układ dworu oraz rotacyjnie pojawiających się w nim gości. Zarysowano stosunki z niemieckim okupantem, któremu trzeba było odstąpić połowę budynku. Opisano atmosferę panującą we dworze, organizowanie świąt i sposoby spędzania czasu wolnego, pożywienie, życie religijne, a także reakcje na otrzymywane informacje z najbliższej okolicy i ze świata. W majątku starano się prowadzić normalne życie, zgodne z ziemiańskimi ideałami, takimi jak ochrona dzieci i młodzieży, ciężka praca na rzecz majątku oraz ufność w Opatrzność.
Słowa kluczowe: druga wojna światowa, życie codzienne, okupacja niemiecka, dwór ziemiański, Niemce
Dostęp WWW: https://journals.umcs.pl/f/article/view/12675
DOI: 10.17951/f.2022.77.257-294

author = "Paulina Byzdra-Kusz",
title = "Okupacyjna codzienność dworu ziemiańskiego na Lubelszczyźnie na przykładzie majątku Łosiów z Niemiec (1939–1944)",
journal = "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sec.F",
year = "2022",

Byzdra-Kusz, P. (2022). Okupacyjna codzienność dworu ziemiańskiego na Lubelszczyźnie na przykładzie majątku Łosiów z Niemiec (1939–1944). Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sec.F, 257-294.