Katecheza w epoce cyfrowej procesem spersonalizowanym
[Catechesis in the digital age a personalized process]

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Przegląd Uniwersytecki Rok wydania: 2022
Streszczenie: Nowoczesne technologie cyfrowe są tak obecne we współczesnej kulturze jako rzeczywistość, której nie należy odrzucać, ale dokonać swego rodzaju personalizacji ich akceptacji i adaptacji. Prawdy chrześcijańskie przekazywane w katechetycznej posłudze Kościoła nie posiadają charakteru statycznego czy reistycznego; są to prawdy, które dotyczą zbawienia objawionego i dokonanego w Osobie Chrystusa. Zatem wiara oraz komunia z Chrystusem nie są oparte na abstrakcji, lecz na rzeczywistości osobowej. Katecheza jest więc czasem i przestrzenią, gdzie dochodzi do zespolenia człowieka z Bogiem więzami osoby. Trzeba zatem uczynić wszystko, aby: 1) prowadzić katechizowanych do wspólnoty Kościoła; 2) przekazywać wiarę bardziej przykładem i świadectwem; 3) prowadzić do doświadczenia Boga; 4) docenić liturgię i sztukę sakralną w wyrażaniu misteriów wiary; 5) dokonać inkulturacji cyfrowego świata; być w nim podmiotem a nie przedmiotem; 6) wykraczać poza samą tylko technikę; bardziej w relacji z Chrystusem, odnajdywać odnowione człowieczeństwo.
Słowa kluczowe: Katecheza, osoba, wychowanie, edukacja medialna, media, technologie cyfrowe

author = "Piotr Goliszek",
title = "Katecheza w epoce cyfrowej procesem spersonalizowanym",
journal = "Przegląd Uniwersytecki",
year = "2022",

Goliszek, P. (2022). Katecheza w epoce cyfrowej procesem spersonalizowanym. Przegląd Uniwersytecki, 2, 14-16.