Naczelne idee programu nauki religii z 1958 roku
[Principal ideas of the Religious Education curriculum from 1958]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Częstochowa
Rok wydania: 2021
Tytuł publikacji: Programy nauczania religii i katechetyczne (1920-2020)
Redaktorzy: Roman Ceglarek Kazimierz Misiaszek Albert Wołkiewicz
Streszczenie: Po II wojnie światowej nauczanie religii w szkołach było przez władze komunistyczne utrudniane i eliminowane. Kościół w Polsce mimo skomplikowanej sytuacji politycznej nie zrezygnował z odpowiedzialności za jakość formacji religijnej dzieci i młodzieży podczas katechezy. Dowodem budowania przyszłości Ojczyzny na fundamencie Bożej prawdy oraz chrześcijańskiego i polskiego ducha jest Program nauki religii rzymsko-katolickiej w szkole podstawowej zatwierdzony przez Komisję Szkolną Episkopatu Polski 28 lutego 1958 roku. Układ treści zaproponowany w Programie wskazuje, że realizowano neoscholastyczny model katechezy, skupiając się przede wszystkim na usystematyzowanym wykładzie treści teologicznych. Skondensowany materiał, ścisłe definicje, dużo treści do zapamiętania umiejscawiały katechezę w obszarze intelektualizmu – propedeutyki teologii.
Słowa kluczowe: edukacja, szkoła, katecheza, nauczanie religii, treści, program, podręczniki
Dostęp WWW: http://katechetycy.pl/aktualno%C5%9Bci

author = "Piotr Goliszek",
title = "Naczelne idee programu nauki religii z 1958 roku",
journal = "",
year = "2021",

Goliszek, P. (2021). Naczelne idee programu nauki religii z 1958 roku. , 215-242.