Nauczanie religii w polskich przedszkolach i szkołach publicznych
[Religious Education in Polish Public Preschools and Schools]

Czasopismo: TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie (ISSN: 1899-7694)
Rok wydania: 2020
Streszczenie: Możliwość ponownego nauczania religii w przedszkolach i szkołach w Polsce domaga się analizy dokumentów prawnych dotyczących nauczania religii w publicznych przedszkolach i szkołach tj. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, Ustawy o systemie oświaty, Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania. W ten sposób zagwarantowane są prawa rodziców i uczniów oraz nauczycieli religii. Powrót nauki religii do polskich szkół to bardzo ważne wydarzenie w dziejach polskiej katechezy w okresie powojennym i w europejskiej tradycji katechetycznej. Analiza polskich aktów prawnych dotyczących kwestii nauczania religii dowodzi, że obecność nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest rozstrzygnięta, stabilna i trwała. Władze państwowe i oświatowe zasadniczo wykazują dobrą wolę współdziałania i współpracy z kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. W ten sposób zagwarantowane są prawa rodziców i uczniów oraz nauczycieli religii. Pozytywne dokonania w obszarze katechizacji szkolnej argumentują zasadność wychowania religijno-moralnego. Nauka religii stanowi istotny element całości systemu edukacyjno-wychowawczego w polskich placówkach oświatowych, ponieważ opiera się na prawidłowej wizji człowieka i życia społecznego.
Słowa kluczowe: nauczanie religii, akty prawne, religia w państwowym systemie oświaty, przedszkola, szkoły
Dostęp WWW: http://tkp.edu.pl/wp-content/uploads/2020/12/Goliszek_sklad.pdf
DOI: 10.32084/tekapr.2020.13.2-15

author = "Piotr Goliszek",
title = "Nauczanie religii w polskich przedszkolach i szkołach publicznych",
journal = "TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie",
year = "2020",

Goliszek, P. (2020). Nauczanie religii w polskich przedszkolach i szkołach publicznych. TEKA Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, 2, 177-195.