The personal aspect of the moral and axiological upbringing of children and adolescents

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY (ISSN: 0137-6136)
Współautorzy: Teresa Zubrzycka-Maciąg
Rok wydania: 2020
Tom: 39
Numer czasopisma: 2
Strony od-do: 23-37
Streszczenie: W artykule poruszono problematykę wartości w kontekście ich znaczenia dla kształtowania osobowości dzieci i młodzieży. Przyjmując, że formacja moralna ma sens tylko wówczas, kiedy służy człowiekowi jako spełniającej się osobie ukazano istotę wychowania moralnego ukierunkowanego personalistycznie tj. jako proces związany z ukazywaniem zasad życia moralnego, z wychowaniem do wolności i odpowiedzialności, z formacją sumienia i kształtowania charakteru oraz urzeczywistniania wartości moralnych i stawania się w pełni osobą. Rolą wychowawców dbających o wprowadzanie wychowanków w świat wartości moralnych jest nie tylko dostarczenie właściwej wiedzy o wartościach, ale przede wszystkim pomoc w wykształceniu sprawności moralnych, wyrażających się w dokonywaniu właściwych wyborów i podejmowaniu odpowiedzialności za swoje postępowanie. Wychowanie moralne potwierdza, chroni i rozwija człowieka jako osobę. Ponieważ moralność to nie tylko kwestia postępowania człowieka, ale przede wszystkim istota. Deficyt wartości w życiu społecznym powoduje niepokój o przyszłość kolejnych pokoleń. Głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie, rozumiane jako przygotowanie człowieka do życia i kształtowanie jego osobowości w warunkach konkretnej rzeczywistości społecznej i cywilizacyjnej. Na straży życia i jego jakości stoją wartości ponadczasowe, uniwersalne, które warunkują trwanie świata. Jednym z najważniejszych celów wychowania jest zatem pomoc dzieciom i młodzieży kształtowaniu systemu wartości, który będzie stanowił fundament ich życia. Znaczenie wychowania moralnego dzieci i młodzieży rośnie wraz z kryzysem wartości moralnych wśród młodych ludzi, przejawiającym się brakiem ich świadomości moralnej oraz ignorowaniem zasad i norm moralnych w codziennym postępowaniu. W kontekście powyższego wychowanie moralne wymaga szczególnej uwagi. Nie chodzi jednak o to, aby efektem finalnym wychowania moralnego była tylko znajomość norm dryfująca w kierunku legalizmu, ale o autentyczne dobro osoby ludzkiej. Dobrem osoby jest zaś to, co sprawia, że staje się ona bardziej sobą i potwierdza swoją osobową godność poprzez doskonalenie własnej natury. Dlatego wychowanie moralne winno być ukierunkowane personalistycznie.
Słowa kluczowe: osoba, personalizm, pedagogika, edukacja, prawda, sumienie, charakter, człowieczeństwo, szkoła, rodzina, wychowawca, nauczyciel
Dostęp WWW: https://journals.umcs.pl/lrp/issue/view/570/showToc
DOI: 10.17951/lrp.2020.39.2.23-37



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Piotr Goliszek and Teresa Zubrzycka-Maciąg",
title = "The personal aspect of the moral and axiological upbringing of children and adolescents",
journal = "LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY",
year = "2020",
number = "2",
pages = "23-37"
}

Cytowanie w formacie APA:
Goliszek, P. and Teresa Zubrzycka-Maciąg(2020). The personal aspect of the moral and axiological upbringing of children and adolescents. LUBELSKI ROCZNIK PEDAGOGICZNY, 2, 23-37.