[Veri et evangelici praedicatores: first Lollards and their vernacular preaching]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Kaznodziejstwo średniowieczne - Polska na tle Europy : teksty, atrybucje, audytorium
Redaktorzy: Krzysztof Bracha, Andrzej Dąbrówka
Streszczenie: Artykuł przedstawia działalność pierwszej generacji akademickich zwolenników Johna Wyclifa, jego współpracowników i uczniów na uniwersytecie w Oksfordzkie, którzy podjęli wysiłek popularyzacji jego nauczania o sprawach wiary poza środowiskiem akademickich. W centrum zainteresowania znalazła się działalność kaznodziejska tej grupy, a także zespół tekstów języku wernakularnym (Midle English), które służyły jako pomoc w propagowaniu poglądów Wyclifa w środowiskach lollardzkich. Odrębne miejsce zostało poświęcone kolekcji English Wycliffite Sermons, któa została przygotowana niedługo po śmierci Wyclifa, a która stała się podstawowym narzędziem katechizacji i promocji doktryny lollardzkiej.
Słowa kluczowe: lollardzi, John Wyclif, kazania

author = "Paweł Kras",
title = "Veri et evangelici praedicatores: pierwsi lollardzi i ich wernakularne kaznodziejstwo",
journal = "",
year = "2014",

Kras, P. (2014). Veri et evangelici praedicatores: pierwsi lollardzi i ich wernakularne kaznodziejstwo. , 183-206.