[Martin Nodl, Dekret kutnohorský, Nakladatelství Lidové Noviny, Praha 2010, ss. 452]

Recenzja naukowa w czasopiśmie

Czasopismo: Roczniki Historyczne (ISSN: 0324-8585)
Rok wydania: 2012
Streszczenie: Recenzja monografii Dekretu kutnohorskiego z 1409 roku pióra Martina Nodla;l krytyczna ocena pracy na temat przełomowego wydarzenia w dziejach Uniwersytetu Karola w Pradze, a także w historii Czech, która doprowadziła do zmiany systemu rządów w uniwersytecie praskim, stałą się powodem masowego exodusu profesorów i studentów niemieckich, a zarazem umożliwiła osiągnięcia przewagi czeskim reformatorom i uczyniła z uczelni kolebkę ruchu husyckiego.
Słowa kluczowe: Uniwersytet Karola w Pradze, husytyzm, dzieje uniwersytetów średniowiecznych