PRESS PHOTOGRAPHY AS A SOURCE OF NARRATION ON JEWISH SPACES IN THE INTERWAR PERIOD IN POLAND

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Polish Libraries (ISSN: 2300-9217)
Rok wydania: 2021
Numer czasopisma: nr 9
Strony od-do: 191-221
Streszczenie: Celem artykułu jest pierwsze opisanie cotygodniowego dodatku ilustracyjnego, który był wydawany w l. 1924-1939 wspólnie z Naszym Przeglądem, ogólnopolskim dziennikiem pro syjonistycznym. Był to jedyny w międzywojniu dodatek fotograficzny utrzymujący się tak długo na rynku wydawniczym. W latach 30. XX w. w Warszawie było dużo fotografów, lecz niewielu porających się fotografią prasową. Wiodącymi w przestrzeni polsko-żydowskiej byli Leon Forbert, znany producent filmowy i Henryk Bojm, świetny scenarzysta. Obydwaj zasłużyli się dla rozwoju polskiego i żydowskiego filmu. Obydwaj ukochali fotografię. Ich atelier przy Wierzbowej 11 w Warszawie odwiedzane było przez elitę literacką, artystyczną i polityczną żydowskiego i polskiego świata. Na łamach Naszego Przeglądu Ilustrowanego publikowali zdjęcia: portretowe, z teatrów żydowskich, fotografię uliczną, a także liczne reprodukcje dzieł żydowskich malarzy i grafików. Dziś stanowią one jedno z nielicznych źródeł dokumentujących życie żydowskiej w międzywojennej Polsce.
Słowa kluczowe: Nasz Przegląd Ilustrowany, Leon Forbert, Henryk (Jechiel) Bojm, polsko-żydowska prasa międzywojenna, fotografia żydowska, prasowa fotografia żydowska, żydowscy fotograficy międzywojniu.
Dostęp WWW: https://polishlibraries.bn.org.pl/
DOI: DOI: 10.36155/PLib.9.00006



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "PRESS PHOTOGRAPHY AS A SOURCE OF NARRATION ON JEWISH SPACES IN THE INTERWAR PERIOD IN POLAND",
journal = "Polish Libraries",
year = "2021",
number = "nr 9",
pages = "191-221"
}

Cytowanie w formacie APA:
Szabłowska-Zaremba, M. (2021). PRESS PHOTOGRAPHY AS A SOURCE OF NARRATION ON JEWISH SPACES IN THE INTERWAR PERIOD IN POLAND. Polish Libraries, nr 9, 191-221.