Kobieta żydowska zabiera głos - o dodatkach kobiecych i ich twórczyniach w międzywojennej prasie polsko-żydowskiej
[A Jewish woman takes the floor - about women's accessories and its creators in the interwar Polish-Jewish press]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Kultura. Literatura, sztuka i nauka w XX wieku
Redaktorzy: Zofia Trębacz
Tom: 2
Strony od-do: 85-102
Streszczenie: Artykuł jest próbą opisu tzw. działów kobiecych, które powstały na łamach polsko-żydowskich czasopiśmiennictwa w dwudziestoleciu międzywojennym. Przywołano najważniejsze tytułu prasowe: lwowską „Chwilę”, krakowski „Nowy Dziennik”, warszawski „Nasz Przegląd”, lwowską „Opinię”/”Naszą Opinię” czy warszawski „Nowy Głos”. Dziennikarki żydowskie wywodziły się z różnych środowisk, posiadały swoje specjalizacje zawodowe, kierowały się do mas, aby realnie wpłynąć na jakoś życia kobiet. Ważne stało się przedstawienie po raz pierwszy konkretnych postaci, których artykuły często pojawiały się na łamach gazet, a same autorki należały do grona najbardziej zaangażowanych działaczek społeczno-kulturalnych Lwowa: Dinah Karlowa, dr Klara Feuersteinowa i Regina Arkin-Wolfeld [Arkin-Wohlfeldowa].
Słowa kluczowe: kobieta żydowska, dziennikarki żydowskie, kwestia kobieca, Żydówki w dwudziestoleciu międzywojennym, polsko-żydowska prasa międzywojnia, Dinah Karl [Karlowa], Klara Feuersteinowa, Regina Arkin-Wolfeld [Arkin-Wohlfeldowa], Paulina Appenszlakowa.



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "Kobieta żydowska zabiera głos - o dodatkach kobiecych i ich twórczyniach w międzywojennej prasie polsko-żydowskiej",
journal = "",
year = "2020",
pages = "85-102"
}

Cytowanie w formacie APA:
Szabłowska-Zaremba, M. (2020). Kobieta żydowska zabiera głos - o dodatkach kobiecych i ich twórczyniach w międzywojennej prasie polsko-żydowskiej. , 85-102.