Szkic o artyście-fotografiku Menachemie Kipnisie
[A sketch about an artist-photographer Menachem Kipnis]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Nazwa konferencji: Światy żydowskich artystów z Europy Środkowo-Wschodniej - VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Żydzi Europy Środkowej i Wschodniej, Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego, Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene ”, Galeria im. Slendzieńskich w Białymstoku, Białystok 6-7.05.2019 r.
Miejsce: Białystok
Rok wydania: 2020
Tytuł publikacji: Żydzi Wschodniej Polski, seria VIII Artyści żydowscy
Redaktorzy: Jarosław Ławski, Joanna Wildowicz
Streszczenie: Celem artykułu jest zaprezentowanie Menachema Kipnisa, etnografa, muzykologa, kolekcjonera i pisarza jako fotografa międzywojennej społeczności żydowskiej w Polsce. Kipnis w dwudziestoleciu międzywojnia zasłynął głównie jako wydawca żydowskich pieśni ludowych oraz humorysta. Był współpracownikiem gazet wydawanych w języku jidysz „Hajnt” [Warszawa] i „Forwerts” [Nowy Jork] oraz w języku polskim m.in. „Naszego Przeglądu” i „5-tej Rano” [obydwa wydawane w Warszawie]. Jednak dopiero po wojnie zostały na nowo odkryte zachowane jego fotografie prezentujące żydowskich mieszkańców II Rzeczypospolitej. Ważne stało się spojrzenie na nie z odmiennej perspektywy nie tylko jako świadectw zgładzonego żydowskiego świata, lecz jako zdjęcia reportażowe i portrety, impulsem opisu stało się zwrócenie uwagi na motywację, jaką Kipnis się kierował w czasie ich powstawania oraz możliwość ich ponownego opisu jako zdjęć prasowych poddanych wymogom poetyki gatunku.
Słowa kluczowe: Menachem Kipnis, międzywojenna fotografia żydowska, fotografia żydowska, „Nasz Przegląd Ilustrowany”, warszawscy fotografowie.

author = "Monika Szabłowska-Zaremba",
title = "Szkic o artyście-fotografiku Menachemie Kipnisie",
journal = "",
year = "2020",

Szabłowska-Zaremba, M. (2020). Szkic o artyście-fotografiku Menachemie Kipnisie. , 299-314.