„Wyniszczone osoby” na terenie byłego Związku Sowieckiego. Próba diagnozy ogólnej sytuacji wychowania
["The afflicted person" in the former Soviet Union – the diagnosis of the overall situation of education]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2013
Tytuł publikacji: Kondycja zdrowotna Polaków na terenie byłego Związku Sowieckiego
Redaktorzy: Marta Makara-Studzińska, Edward Walewander, Józef Bryll
Strony od-do: 69-91
Streszczenie: Artykuł wychodząc od historii związku problematyki zdrowia i pedagogiki wskazuje na zaprogramowane zaburzenie tej relacji w okresie istnienia tzw. Związku Sowieckiego (od rewolucji październikowej 1917 r.) w ramach dążenia do opracowania marksistowskiej i socjalistycznej, czy też komunistycznej koncepcji wychowania. Odwołując się do określeń wskazujących na nieludzkie czasy, czy Tischnerowskie określenie homo sovieticus, autor wskazuje na efekty wpływu systemu komunistycznego i sposobu jego funkcjonowania w wydaniu sowieckim na człowieka, który to wpływ za Fritzem Stipplem określa „wyniszczeniem osoby” (1957). O ile w samym człowieku zachodzi specyficzne przenikanie się życia duchowego i psychicznego, a w konkretnych aktach człowiek realizuje się jako osoba i urzeczywistnia swoje człowieczeństwo. Tak ujęty cel wychowania według „paedagogia perennis” w systemie socjalistycznym zostaje przekserowany i podporządkowany celom typowości, gatunku i dopasowania się do własnego gatunku. Cel taki jest niemożliwy do pogodzenia z urzeczywistnianiem się człowieka i osobowym wymiarem ludzkiej egzystencji o jakim mówi pedagogika personalistyczna i w istocie szkodzi samemu człowiekowi odczłowieczając go i podporządkowując przedmiotowo innym celom pozaosobowym. Skoro wychowanie w ujęciu Martina Bubera wiąże się z procesem świadomym i dobrowolnym, z oddziaływaniem świata na człowieka, ale przez pośrednictwo człowieka-wychowawcy, to całkowitym rozminięciem się z jego istotą i działaniem ze szkodą dla rozwoju osobowego możemy określić marksistowską koncepcję wychowania, która, jeśli w obiektywnej ocenie miałaby stanowić jakąś wartość, może stanowić być może i jedynie jakąś pomoc w ujęciu i wypracowaniu koncepcji funkcjonowania osiągnięć techniki, sztucznej inteligencji czy programowania robotów.
Słowa kluczowe: osoba, typ, gatunek, klasa, kolektyw, psychuszka, wychowanie, zdrowie, wychowanie zdrowotne, człowieczeństwo



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marian Nowak",
title = "„Wyniszczone osoby” na terenie byłego Związku Sowieckiego. Próba diagnozy ogólnej sytuacji wychowania",
journal = "",
year = "2013",
pages = "69-91"
}

Cytowanie w formacie APA:
Nowak, M. (2013). „Wyniszczone osoby” na terenie byłego Związku Sowieckiego. Próba diagnozy ogólnej sytuacji wychowania. , 69-91.