Szkoły, parafie i wspólnoty religijne jako laboratoria międzykulturowości
[Schools, parishes and religious communities as laboratories of interculturalism]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Toruń
Rok wydania: 2012
Tytuł publikacji: Religia i edukacja międzykulturowa
Redaktorzy: Tadeusz Lewowicki, Aniela Różańska, Urszula Klajmon-Lech
Streszczenie: Mozaikowa wielokulturowość współczesnych społeczeństw stwarza możliwości wielorakich spotkań, konfrontacji, dialogu i komunikowania się ludzi, które owocują nowymi rezultatami określanymi przez kategorie wielokulturowości i międzykulturowości. Podczas gdy z jednej strony postępują procesy globalizacji, uniwersalizacji i mondializacji, prowadzące do przełamywania dawnego rozumienia granic i barier, aż do jakichś wymiarów planetarnych, a współczesne media umożliwiają nadto spotkanie nie tylko konkretne, ale i wirtualne, z drugiej strony mamy ciągle istniejące dawne podziały, granice i bariery istniejące między ludami i kulturami, owocujące reakcjami zamykania się i odrzucenia, czy też izolacji i wykluczenia. W tym polu napięcia między uniwersalizmem a specyficznością, globalizmem a lokalnością, szczególną rolę mogą spełniać takie miejsca i instytucje jak: szkoły, parafie i wspólnoty religijne. Z natury swojej przekazują one kulturę, wiedzę, wiarę, kształtują postawy swoich członków. W nowej rzeczywistości wyodrębnia się dla nich specyficzne zadanie, a mianowicie podjęcia roli swoistego laboratorium międzykulturowości z wymogiem przepracowania programów nauczania poszczególnych dyscyplin w wypadku szkoły, ale także kształtowania nowego myślenia międzykulturowego, nowej mentalności potrafiącej stawiać na osobę jako podstawową wartość zdolną integrować poszczególne kultury i wyznania wokół problemów człowieka, których rozwiązania możemy poszukiwać w różnych religiach i kulturach w sensie dopełniającym i ubogacającym rozwiązania już znalezione i praktykowane w konkretnych kulturach, czy wyznaniach.
Słowa kluczowe: szkoła, wspólnota religijna, międzykulturowość, laboratorium

author = "Marian Nowak",
title = "Szkoły, parafie i wspólnoty religijne jako laboratoria międzykulturowości",
journal = "",
year = "2012",

Nowak, M. (2012). Szkoły, parafie i wspólnoty religijne jako laboratoria międzykulturowości. , 79-96.