[Education to the value of work in the perspective of resocialization – the rehabilitation through the work]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Warszawa
Rok wydania: 2021
Tytuł publikacji: Aksjologiczne aspekty pracy w procesie resocjalizacji
Redaktorzy: Beata Mydłowska
Streszczenie: Marian Nowak (KUL) Wychowanie do wartości pracy w perspektywie resocjalizacji – resocjalizacja przez pracę Artykuł podejmuje zagadnienie pracy jako wartości wskazując na możliwości realizowania wychowania do tej wartości – i to od najmłodszych lat życia człowieka oraz pierwszych instytucji edukacyjnych – zaczynając od przedszkola. Uzasadnieniem takiej możliwości uczyniono w artykule działalność oraz wkład do takiego wychowania do pracy wniesiony przez dwóch autorów określanych jako prekursorzy późniejszej: szkoły pracy. W perspektywie historycznej ukazano zatem myśl pedagogiczną i działalność Adolfa (Adolfo) Pick’a (1829 – 1894) – pedagoga włoskiego pochodzący z Bohemii, jak również Samuela Smiles’a (1812-1904) – pisarza, dziennikarza i polityka szkockiego, który wywarł wielki wpływ we Włoszech, gdzie przetłumaczono wszystkie jego dzieła. Jako swoiści prekursorzy szkół pracy odegrali oni we Włoszech ważną rolę w ukazaniu wartości pracy jako wpisanej w egzystencję i wychowanie człowieka. Te inicjatywy przekonują o potrzebie jak najwcześniejszej realizacji takiego wychowania, co możemy widzieć zwłaszcza w perspektywie zapobiegania zjawisku prizonizacji, ale też otrzymujemy w nich przekonujący argument za stosowaniem pracy również w związku z resocjalizowaniem przez pracę. Konieczne wydaje się jednak zreformowanie naszego patrzenia na pracę – właśnie jako wartość i swoistą matrycę oraz źródło wielu innych wartości – w tym wymagane jest przyjęcie pracy jako podstawy naszego życia społecznego.
Słowa kluczowe: wartości, wychowanie do wartości, praca, praca jako wartość, resocjalizacja, resocjalizacja przez pracę, profilaktyka, prizonizacja
Dostęp WWW: http://www.impulsoficyna.com.pl
DOI: 0000-0001-6957-9979

author = "Marian Nowak",
title = "Wychowanie do wartości pracy w perspektywie resocjalizacji - resocjalizacja przez pracę",
journal = "",
year = "2021",

Nowak, M. (2021). Wychowanie do wartości pracy w perspektywie resocjalizacji - resocjalizacja przez pracę. , 135-148.