Pedagogika i pedagodzy z marginesu wobec głównego nurtu pedagogiki socjalistycznej
[Pedagogy and educators from margin in the face of the main current of socialist pedagogy ]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Polska Myśl Pedagogiczna (ISSN: 2450-4572)
Rok wydania: 2018
Tom: 4
Numer czasopisma: 4(2018)
Strony od-do: 277-295
Streszczenie: Autor poddaje bliższej analizie sytuację pedagogiki i jej uprawiania w Polsce w okresie PRL-u, w którym obok pedagogów głównego nurtu spotykamy pewną grupę pedagogów, których Robert Kwaśnica określił jako „pedagogów marginesu”. Tym właśnie pedagogom zostaje poświęcona szczególna uwaga. Charakteryzując tło historyczno-społecznoideowe wymienionego okresu, autor poszukuje odpowiedzi na pytanie o proces dojrzewania świadomości złudzeń reformatorów oświaty i ich ekspertów, wskazując na propagandowe wpisywanie się tej ideologii w pozory kontynuowania pozytywistycznego modelu wytwarzania wiedzy naukowej. Obok wielu, którzy zostali „zauroczeni i uwiedzeni” przez pedagogikę socjalistyczną, nie zabrakło tych, którzy potrafi li zachować wierność mistrzom okresu swojej młodości i humanistycznej tradycji pedagogiki okresu międzywojennego. Przemiany, jakie zaczęły się dokonywać po 1989 roku, zaowocowały swoistym przesunięciem „pedagogów z marginesu” (z peryferii) do centrum myśli pedagogicznej i szczególnym zobowiązaniem intelektualnym, obywatelskim i moralnym do uczestniczenia w Wielkiej Zmianie.
Słowa kluczowe: pedagogika, pedagodzy z marginesu, pedagogika socjalistyczna/komunistyczna, pedagogika humanistyczna, ideologia
Dostęp WWW: http://www.ejournals.eu/PMP
DOI: 10.4467/24504564PMP.18.015.8654



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Marian Nowak",
title = "Pedagogika i pedagodzy z marginesu wobec głównego nurtu pedagogiki socjalistycznej",
journal = "Polska Myśl Pedagogiczna",
year = "2018",
number = "4(2018)",
pages = "277-295"
}

Cytowanie w formacie APA:
Nowak, M. (2018). Pedagogika i pedagodzy z marginesu wobec głównego nurtu pedagogiki socjalistycznej. Polska Myśl Pedagogiczna, 4(2018), 277-295.