[Integrality in the priestly formation. Implications and conclusions for formation formulated in new Ratio]

Czasopismo: Formatio Permanens (ISSN: -)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Artykuł wprowadza w nowe inspiracje związane z wydanym nowym przez Kongregację ds. Duchowieństwa dokumentem "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis, który nosi datę 8 grudnia 2016 r. Dokument wychodząc ze „stanowiska wielowymiarowego realizmu”, stawiającego nas przed koniecznością oparcia się na bytowym wymiarze wychowania, w tym także kształcenia i formacji do kapłaństwa. Przyjęcie takiego stanowiska domaga się afirmacji i otwarcia się na wszystkie poziomy ludzkiego bytu: od materialno-biologicznego aż do psychiczno-duchowego. Chrześcijanin włącza się w proces uzdrawiającego działania, którego nie jest też jedynym autorem, ale ta zdolność uzdrawiania siebie i całego człowieka jest mu dana przez Boga. Jedynie sam człowiek, który otrzymuje uzdrowienie od Boga, podejmuje formację, która otwiera nie tylko na wymiary związane z naszym wychowaniem i funkcjonowaniem, lecz także na transcendencję.
Słowa kluczowe: integralność, formacja kapłańska, dziedziny wychowania, formacja permanentna

author = "Marian Nowak",
title = "Integralność w formacji kapłańskiej. Implikacje i wnioski dla projektów formacyjnych sformułowanych w nowym ‘Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis’",
journal = "Formatio Permanens",
year = "2017",

Nowak, M. (2017). Integralność w formacji kapłańskiej. Implikacje i wnioski dla projektów formacyjnych sformułowanych w nowym ‘Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis’. Formatio Permanens, 31-62.