O (Letniej) Szkole (Młodych Pedagogów), czyli Akademii
[About (the Summer) School (of Young Educators), That is Academy ]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Białystok
Rok wydania: 2016
Tytuł publikacji: Naukowa wspólnota uczących się. XXX-Lecie Letniej Szkoły Pedagogów przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN
Redaktorzy: Ewa Bochno, Alicja Korzeniecka-Bondar
Streszczenie: W nawiązaniu do tytułu traktatu: De scholis seu academiis… libri duo („O szkołach, czyli akademiach, ksiąg dwoje") , Szymona Marycjusza (Mariciusza) z Pilzna (1516 – 1574), polskiego pedagoga, prawnika, filologa, wydawcy, profesora Akademii Krakowskiej, znawcy, wielbiciela i tłumacza literatury starożytnej, w artykule wskazuje się na pewne rysy pracy Letniej Szkoły Młodych Pedagogów (LSMP), które czynią z niej coś dużo większego niż Letnią Szkołę, lecz w prawdziwym tego słowa znaczeniu – Akademię: w znaczeniu Platońskim, rozumianą jako miejsce przyjacielskich dyskusji ukierunkowanych na poszukiwanie prawdy. Letnia Szkoła Młodych Pedagogów pod kierunkiem Profesor Marii Dudzikowej, zgodnie z Platońską tradycją myślenia, przemienia przekonania w możliwości, a idee w konkretną rzeczywistość. Uplasowana niejako obok uniwersytetów, Letnia Szkoła Młodych Pedagogów odpowiada na potrzebę istnienia tego rodzaju instytucji, którą zwykle nazywa się Akademią, a która wiąże się z miejscami i instytucjami formacji ludzkiej bardziej integralnej, w której bierze się pod uwagę człowieka z jego sferą ciała oraz ducha i to nie tylko jako jednostkę, ale także jako społeczność i wspólnotę.
Słowa kluczowe: Akademia, Letnia Szkoła Młodych Pedagogów, formacja

author = "Marian Nowak",
title = "O (Letniej) Szkole (Młodych Pedagogów), czyli Akademii",
journal = "",
year = "2016",

Nowak, M. (2016). O (Letniej) Szkole (Młodych Pedagogów), czyli Akademii. , 175-181.