Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2021
Numer czasopisma: 11 specjalny
Streszczenie: Artykuł bada potencjał wyjaśniający dwóch separacyjnych modeli opisu językowego, tj. leksykalistycznego modelu LMBM (Lexeme Morpheme Base Morphology) oraz modelu DM (Morfologii Rozproszonej – Distributed Morphology), na podstawie analizy odimiesłowowych przymiotników skłonnościowych i potencjalnych w języku irlandzkim, które tworzy się za pomocą niezerowych wykładników morfologicznych. W modelu LMBM, w którym zjawiska leksykalne i morfo-syntaktyczne są rozdzielone, irlandzkie przymiotniki muszą być derywowane bezpośrednio od rdzenia czasownikowego lub specjalnego allomorfu rdzeniowego używanego w kontekście adjektywizacji. Pierwsze rozwiązanie pociąga za sobą zwiększenie ilości wykładników formalnych, drugie nie jest w stanie uchwycić formalnego i semantycznego związku pomiędzy ‘specjalnym’ allomorfem rdzeniowym a imiesłowem. Morfologia Rozproszona wypada lepiej, gdyż teoria ta nie nakłada ograniczeń na występowanie form fleksyjnych w strukturach przymiotnikowych. Ponadto obecność imiesłowów w strukturach przymiotnikowych znajduje potwierdzenie w testach dystrybucyjnych. Struktury te tworzą kontinuum: imiesłów – przymiotnik odimiesłowowy – przymiotnik odczasownikowy.
Słowa kluczowe: fleksja inherentna, przymiotnik odimiesłowowy, przymiotnik skłonnościowy, przymiotnik potencjalny, LMBM, Morfologia Rozproszona, język irlandzki
Dostęp WWW: https://ojs.tnkul.pl/index.php/rh/article/view/16363/15632
DOI: 10.18290/rh216911-3s

author = "Maria Bloch-Trojnar",
title = "In search of a model for the derivation of dispositional and passive potential adjectives based on participles in Irish",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2021",
number = "11 specjalny",

Bloch-Trojnar, M. (2021). In search of a model for the derivation of dispositional and passive potential adjectives based on participles in Irish. Roczniki Humanistyczne, 11 specjalny, 29-62.