Czasopismo: Studies in Polish Linguistics (ISSN: 1732-8160)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem artykułu jest identyfikacja klas czasowników bazowych w procesie derywacji przymiotników skłonnościowych w języku polskim za pomocą przyrostka -liw(y) oraz ukazanie tego procesu z szerszej perspektywy tworzenia przymiotników odczasownikowych. Przymiotniki z przyrostkiem -liwy należy traktować jako podklasę subiektowych przymiotników potencjalnych, gdyż charakteryzuje je jeden argument, który pełni funkcję subiektu względem czasownika bazowego. Różnica pomiędzy znaczeniem skłonnościowym a potencjalnym nie ma charakteru kategorialnego, lecz wskazuje na różnice w intensywności występowania wspólnej cechy, jaką jest potencjalność. Zidentyfikowano następujące klasy czasowników bazowych: nieprzechodnie czasowniki odnoszące się do komunikacji i emisji, nieprzechodnie czasowniki zwrotne odnoszące się do stanów emocjonalnych, czasowniki dekauzatywne, przechodnie czasowniki odnoszące się do stanów psychicznych, mentalnych i emocjonalnych, które można interpretować jako wewnętrzne sytuacje/stany dotyczące jednego uczestnika, nieprototypowe czasowniki przechodnie, których argumenty występują w dopełniaczu lub celowniku oraz czasowniki występujące zarówno w strukturach tranzytywnych, jak i medialnych. Skłonnościowa interpretacja przymiotnika nie pochodzi od przyrostka, lecz jest zależna od cech uczestnika sytuacji wyrażonej przez czasownik (osobowy, żywotny itd.).
Słowa kluczowe: przymiotniki skłonnościowe, przymiotniki odczasownikowe, czasowniki medialne, przymiotniki subiektowe, LMBM
Dostęp WWW: http://www.ejournals.eu/pliki/art/11903/
DOI: 10.4467/23005920SPL.18.004.8743

author = "Maria Bloch-Trojnar",
title = "Are Dispositional Adjectives a Case of Transposition? – Semantic Effects of -liw(y)Attachment to Verbal Bases in Polish",
journal = "Studies in Polish Linguistics",
year = "2018",

Bloch-Trojnar, M. (2018). Are Dispositional Adjectives a Case of Transposition? – Semantic Effects of -liw(y)Attachment to Verbal Bases in Polish. Studies in Polish Linguistics, 2, 69-92.