Miłosz Aleksandrowicz

[Pamiętnik do nauki harmonii (1871) by Stanisław Moniuszko: a forgotten 19th-century method of teaching harmony]

Czasopismo: Roczniki Humanistyczne (ISSN: 0035-7707)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Artykuł zawiera rekonstrukcję opracowanej i stosowanej przez Stanisława Moniuszko metody nauczania harmonii. Przedmiotem analizy jest treść Pamiętnika do nauki harmonii (1871), jedynego opublikowanego podręcznika, który nie został jeszcze dokładnie zbadany. Efektem tych badań, uwzględniających zarówno nieznane, jak i ignorowane konteksty, jest rekonstrukcja najważniejszych założeń tej metody oraz wskazanie tych elementów, które były oryginalnymi pomysłami kompozytora.
Słowa kluczowe: Moniuszko; Pamiętnik do nauki harmonii; harmonia; pedagogia muzyczna; XIX wiek

author = "Miłosz Aleksandrowicz",
title = "Pamiętnik do nauki harmonii (1871) Stanisława Moniuszki – zapomniana XIX-wieczna metoda nauczania harmonii",
journal = "Roczniki Humanistyczne",
year = "2023",

Aleksandrowicz, M. (2023). Pamiętnik do nauki harmonii (1871) Stanisława Moniuszki – zapomniana XIX-wieczna metoda nauczania harmonii. Roczniki Humanistyczne, 215-236.