Paweł Mąkosa

Czasopismo: Rocznik Teologii Katolickiej (ISSN: 1644-8855)
Współautorzy: Janusz Mariański Helena Słotwińska Marta Buk-Cegiełka
Rok wydania: 2023
Tom: XXII
Streszczenie: Przedmiotem analiz są procesy religijności i sekularyzacji młodzieży szkolnej na kilku wybranych poziomach: przynależności religijnej, zmian w religijności, wierzenia w osobistego Boga, obowiązkowych i nieobowiązkowych praktyk religijnych, takich jak osobista modlitwa. Analizy te opierają się na wynikach badania socjologicznego przeprowadzonego w ramach projektu badawczego „Edukacja religijna polskiej młodzieży - obecny stan, szanse i wyzwania”, realizowanego w listopadzie i grudniu 2022 roku oraz styczniu 2023 roku. W badaniu uczestniczyło 1672 uczniów i uczennic szkół średnich z różnych regionów Polski. Wyniki badania potwierdzają coraz bardziej dynamiczne procesy sekularyzacji.
Słowa kluczowe: Religijność, sekularyzacja, młodzież, edukacja
DOI: 10.15290/rtk.2023.22.11

author = "Paweł Mąkosa and Janusz Mariański Helena Słotwińska Marta Buk-Cegiełka",
title = "Religiosity and Secularisation of Polish Youth in the 21st Century.Quantitative Research Analysis",
journal = "Rocznik Teologii Katolickiej",
year = "2023",

Mąkosa, P. and Janusz Mariański Helena Słotwińska Marta Buk-Cegiełka(2023). Religiosity and Secularisation of Polish Youth in the 21st Century.Quantitative Research Analysis. Rocznik Teologii Katolickiej, 186-202.