[Monsters and Freaks: Aesthetic Evaluation of the Classic Paintings Depicting Ugliness]

Czasopismo: Kultura i Historia (ISSN: 1642-9826)
Współautorzy: Ewa Niestorowicz
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Artykuł niniejszy podejmuje problem percepcji estetycznej brzydoty w sztuce. Celem badań, o których będzie mowa, jest poznanie recepcji uznanych dzieł sztuki w ocenie studentów, a także porównanie tych ocen pomiędzy grupami studentów ,,laików”, czyli osób nieprzygotowanych do odbioru sztuki oraz grupy studentów ,,ekspertów”, przygotowanych do odbioru dzieła sztuki. Jest to więc szukanie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób akademicka kompetencja estetyczna, wiedza z zakresu teorii sztuki (lub jej brak), wpływają na recepcję i wartościowanie estetyczne obrazu? Ponadto badaniu poddano kwestię: czy percepcja estetyczna dzieł „brzydkich” zależy od tego, jaki rodzaj brzydoty przedstawia dzieło malarskie?
Słowa kluczowe: percepcja sztuki, estetyka brzydoty, recepcja dzieła sztuki malarskiej, ,,odbiorcy eksperci”, odbiorcy ,,laicy”
Dostęp WWW: http://www.kulturaihistoria.umcs.lublin.pl/wp-content/uploads/2018/05/Kultura-i-Historia-nr-32-2017-231-245.pdf

author = "Magdalena Szubielska and Ewa Niestorowicz",
title = "Maszkary i szkarady. Ocena estetyczna klasycznych dzieł malarskich przedstawiających brzydotę",
journal = "Kultura i Historia",
year = "2017",

Szubielska, M. and Ewa Niestorowicz(2017). Maszkary i szkarady. Ocena estetyczna klasycznych dzieł malarskich przedstawiających brzydotę. Kultura i Historia, 32, 248-262.