Czy grupa może być średniowalna? Głos w sporze o nowy termin w matematyce
[Can the group be "śreniowalna"? A dispute over a new term in mathematics]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Poradnik Językowy (ISSN: 0551-5343)
Rok wydania: 2021
Numer czasopisma: 4
Strony od-do: 75-83
Streszczenie: Problem podjęty w artykule mieści się w obszarze szerszego zagadnienia, jakim jest ocena normatywna obcojęzycznych terminów funkcjonujących w polskich profesjolektach. Przyczynkiem podjętych analiz była dyskusja w środowisku matematyków, tocząca się wokół adaptacji angielskiego terminu amenable group w polskim dyskursie matematycznym. Zaproponowany przez część specjalistów przymiotnik średniowalny jako odpowiednik angielskiego leksemu amenable poddano weryfikacji pod kątem kryteriów systemowych (słowotwórczych) oraz funkcjonalnych odnoszących się do oceny poprawności terminologii specjalistycznej. Przeprowadzona analiza wykazała, że ani grupa średniowalna, ani grupa średnialna nie mogą zostać zaakceptowane – przymiotnik tworzący pierwszą z fraz nie spełnia kryterium systemowego, z kolei neologizm średnialna uznano za nieprecyzyjny znaczeniowo. Takich zastrzeżeń normatywnych nie wzbudza termin grupa średniowa – jest to jednak na razie wyłącznie propozycja, która oczekuje na ewentualną akceptację użytkowników dyskursu matematycznego.
Słowa kluczowe: języki specjalistyczne (profesjolekty), terminologia specjalistyczna, innowacja słowotwórcza, kryteria oceny terminów specjalistycznych
Dostęp WWW: http://www.poradnikjezykowy.uw.edu.pl/numery/numer.php?nr=4&rok=2021
DOI: 10.33896/PorJ.2021.4.6



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn",
title = "Czy grupa może być średniowalna? Głos w sporze o nowy termin w matematyce",
journal = "Poradnik Językowy",
year = "2021",
number = "4",
pages = "75-83"
}

Cytowanie w formacie APA:
Smoleń-Wawrzusiszyn, M. (2021). Czy grupa może być średniowalna? Głos w sporze o nowy termin w matematyce. Poradnik Językowy, 4, 75-83.