Magdalena Parzyszek

[Jadwiga Zamoyska (1831‒1923) – Founder of the Home School for Women and Promoter of Christian Education]

Czasopismo: Polska Myśl Pedagogiczna (ISSN: 2450-4572)
Współautorzy: Urszula Gruca-Miąsik
Rok wydania: 2023
Streszczenie: W prezentowanym artykule została podjęta próba przybliżenia czytelnikowi postaci Jadwigi Zamoyskiej (1831‒1923), założycielki Szkoły Domowej Pracy dla Kobiet, autorki systemu pedagogicznego, poliglotki i patriotki zatroskanej o losy ojczyzny. Autorka podjęła się hermeneutycznej interpretacji osiągnięć i dorobku Jadwigi Zamoyskiej w przekonaniu, że przywołane treści osadzone w konkretnej epoce dziejowej wciąż mogą być drogowskazem i nauką dla przyszłych pokoleń oraz jeszcze bardzo wiele zaoferować odbiorcy.
Słowa kluczowe: wychowanie chrześcijańskie, szkoła dla dziewcząt, cel i zasady wychowania, prawa wychowania, przeszkody w wychowaniu

author = "Magdalena Parzyszek and Urszula Gruca-Miąsik",
title = "Jadwiga Zamoyska (1831–1923) – założycielka Szkoły Domowej dla Kobiet i propagatorka wychowania chrześcijańskiego",
journal = "Polska Myśl Pedagogiczna",
year = "2023",

Parzyszek, M. and Urszula Gruca-Miąsik(2023). Jadwiga Zamoyska (1831–1923) – założycielka Szkoły Domowej dla Kobiet i propagatorka wychowania chrześcijańskiego. Polska Myśl Pedagogiczna, 221-240.