Krzysztof Leśniewski

Czasopismo: International Journal of Environmental Research and Public Health (ISSN: 1660-4601)
Współautorzy: Bożena Baczewska.Mariola Janiszewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Agnieszka Zwolak.Nauki medyczne.Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Bogusław Block.Rencista.Były pracownik Instytut.Psychologii KUL, Artykuł interdyscyplinarny.140pkt
Rok wydania: 2022
Numer czasopisma: ijerph19169987
Streszczenie: Celem badań jest przedstawienie poziomu nadziei u osób w fazie terminalnej raka, którzy różnią się nastrojem: wesoły vs. smutny. Grupa badana liczyła 246 pacjentów. Ich średnia wieku wynosiła 59,5 lat. Najmłodszy respondent miał 18 lat, a najstarszy 90. Testy Karty Osobistej T. Witkowskiego (KI) i B.L. Blocka (NCN-36), przeznaczone dla osób borykających się z poważnymi chorobami zagrażającymi życiu. Test składa się z czterech skal z zastosowaną analizą czynnikową. Każda skala składa się z ośmiu elementów. Do badania nadziei wykorzystuje się: wymiar sytuacyjny — zdrowie, wymiar telek-temporalny, wymiar duchowy – wierzenia religijne oraz wymiar emocjonalno-afektywny — motywacje. W ujęciu całościowym nadzieja badanych była umiarkowana. W wymiarze sytuacyjnym – zdrowie, telek-temporalnym – cele oraz duchowym – przekonania religijne osoby o nastroju ogólnie pogodnym miały silniejszą nadzieję niż osoby o nastroju smutnym. Jedynie w wymiarze emocjonalno-afektywnym – motywacjach, osoby o nastroju smutnym przejawiały silniejszą nadzieję w porównaniu z osobami o nastroju pogodnym. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że nastrój jest jednym z wyznaczników nadziei u terminalnie chorych na nowotwory.
Słowa kluczowe: nastrój podstawowy, nadzieja, terminalnie chorzy pacjenci, nowotwór, opieka paliatywna
Dostęp WWW: http://Tak
DOI: https://doi.org/10.3390/

author = "Krzysztof Leśniewski and Bożena Baczewska.Mariola Janiszewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Agnieszka Zwolak.Nauki medyczne.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Bogusław Block.Rencista.Były pracownik Instytut.Psychologii KUL and Artykuł interdyscyplinarny.140pkt",
title = "Assessment of Mood and Hope in Critically-Ill Patients as a Basis for the Improvement for the Palliative and Hospice Care",
journal = "International Journal of Environmental Research and Public Health",
year = "2022",
number = "ijerph19169987",

Leśniewski, K. and Bożena Baczewska.Mariola Janiszewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Agnieszka Zwolak.Nauki medyczne.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Bogusław Block.Rencista.Były pracownik Instytut.Psychologii KUL and Artykuł interdyscyplinarny.140pkt(2022). Assessment of Mood and Hope in Critically-Ill Patients as a Basis for the Improvement for the Palliative and Hospice Care. International Journal of Environmental Research and Public Health, ijerph19169987, 1-10.