Krzysztof Leśniewski

Attitudes of Polish Doctors towards Brain Death

Czasopismo: International Journal of Environmental Research and Public Health (ISSN: 1660-4601)
Współautorzy: Beata Antoszewska.PedagogikaUniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Bożena Baczewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Artykuł interdyscyplinarny.140 pkt
Rok wydania: 2022
Numer czasopisma: ijerph192113729
Streszczenie: Śmierć mózgu jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii w debacie medycznej i bioetycznej na całym świecie od ponad pięćdziesięciu lat. Nie ma jednomyślnej akceptacji rozumienia śmierci mózgu. Dotychczas nie ustalono jednego zestawu neurologicznych kryteriów określania śmierci człowieka, który byłby akceptowany na całym świecie. Lekarze różnych specjalizacji różnorodnie rozumieją śmierć mózgu. Z tego też powodu potrzebne są badania, aby zrozumieć i typologicznie sklasyfikować ich punkty widzenia na temat śmierci mózgu. W Polsce badania te są szczególnie ważne, ponieważ w naukowej debacie na ten temat zdominowały poglądy anestezjologów, neurologów i transplantologów, którzy w pełni akceptują i popierają śmierć mózgu jako równoznaczną z biologiczną śmiercią człowieka. W niniejszym artykule przedstawiono opinie polskich lekarzy różnych specjalizacji na temat śmierci mózgu. Przeprowadzono swobodne wywiady z 28 lekarzami. Uczestnicy wyrażali swoje osobiste poglądy na temat śmierci mózgu, wykazując jednocześnie różne emocje. Nasze ustalenia przedstawiamy w odniesieniu do aktualnej wiedzy i debaty dotyczącej śmierci mózgu oraz polskich regulacji prawnych obowiązujących w momencie przeprowadzania wywiadów. Mimo że uczestnicy mieli różne przekonania na temat śmierci mózgowej, zespołowi badawczemu udało się podzielić ich wypowiedzi i opinie na pięć postaw, biorąc pod uwagę to, co było dla nich najważniejsze, a mianowicie: eskapiczno-asekuracyjną, scientystyczno-medyczną, akceptująco-krytyczną, ignorancyjno-agnostyczną oraz niejednoznaczną.
Słowa kluczowe: śmierć, śmierć mózgu, neurologiczne kryteria śmierci, postawy wobec śmierci mózgowej
Dostęp WWW: http://Tak
DOI: https://doi.org/10.3390/

author = "Krzysztof Leśniewski and Beata Antoszewska.PedagogikaUniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie and Bożena Baczewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Artykuł interdyscyplinarny.140 pkt",
title = "Attitudes of Polish Doctors towards Brain Death",
journal = "International Journal of Environmental Research and Public Health",
year = "2022",
number = "ijerph192113729",

Leśniewski, K. and Beata Antoszewska.PedagogikaUniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie and Bożena Baczewska.Nauki o zdrowiu.Uniwersytet Medyczny w Lublinie and Artykuł interdyscyplinarny.140 pkt(2022). Attitudes of Polish Doctors towards Brain Death. International Journal of Environmental Research and Public Health, ijerph192113729, 1-13.