Czasopismo: International Journal of Environmental Research and Public Health (ISSN: 1660-4601)
Współautorzy: Stanisław Fel, Katarzyna Lenart-Kłoś
Rok wydania: 2022
Tom: 19(5)
Numer czasopisma: e2720
Streszczenie: Mimo że istnieje obszerna literatura na temat zespołu stresu pourazowego (PTSD) u osób, które doświadczyły konfliktu zbrojnego, nadal istnieje wiele szarych stref, szczególnie w odniesieniu do cywilnych uczestników działań wojennych. W tym artykule ustalono, w jaki sposób czynniki społeczno-demograficzne i interakcje między nimi wpłynęły na PTSD wśród cywilów zaangażowanych w niedawną wojnę na Ukrainie. Metody: To przekrojowe badanie obejmowało próbę 314 dorosłych, 74 kobiet i 235 mężczyzn. Średni wiek wynosił 34,08 lat. Wykorzystaliśmy listę kontrolną zespołu stresu pourazowego (PTSD) – wersja cywilna (PCL-C). Wyniki: Nasze ustalenia pokazują, że predyktorami stresu pourazowego są: utrata bliskiej osoby, miejsce zamieszkania, płeć, kontynuacja edukacji i ubezpieczenie zdrowotne. Wykazaliśmy, że PTSD wytwarzany przez utratę bliskiej osoby w wyniku wojny jest zdeterminowany przez uczestnictwo w systemie edukacji, niezależnie od poziomu wykształcenia. W literaturze podkreśla się znaczenie wsparcia społecznego, np. ze strony rodziny. Wykazaliśmy, że posiadanie dzieci wiąże się z większym ryzykiem PTSD, powodując poważne obciążenie psychiczne wśród uczestników działań wojennych. Odkryliśmy, że bezpieczeństwo materialne obniża PTSD, ale tylko wśród osób, które nie mają dzieci. Wnioski: PTSD jest efektem nie tylko przemocy i szkód spowodowanych wojną, ale także innych stresujących okoliczności związanych ze społecznymi i finansowymi warunkami życia. Dalsze badania powinny koncentrować się na identyfikacji modyfikowalnych czynników ryzyka i czynników ochronnych, które mogłyby zostać uwzględnione w strategiach interwencyjnych. Nasze ustalenia wskazują na cele wsparcia terapeutycznego dla cywilnych uczestników działań wojennych i implikacje dla pracy socjalnej. Specjaliści ds. pracy socjalnej są zachęcani do angażowania się w bezpośrednie przesłuchania oraz do utrzymywania wspierającego i bezpiecznego środowiska dla uczestników działań wojennych, np. W dziedzinie edukacji. Osoby dotknięte traumą muszą mieć możliwość budowania swoich mocnych stron i zwiększania zasobów psychicznych w kierunku dobrego samopoczucia. Także zabezpieczenie społeczne (ubezpieczenie zdrowotne, oszczędności, bezpieczeństwo materialne) powinno być brane pod uwagę podczas pracy z osobami dotkniętymi PTSD.
Dostęp WWW: https://www.mdpi.com/1660-4601/19/5/2720
DOI: 10.3390/ijerph19052720

author = "Krzysztof Jurek and Stanisław Fel and Katarzyna Lenart-Kłoś",
title = "Relationship between socio-demographic factors and post-traumatic stress disorder: A cross sectional study among civilian participants’ hostilities in Ukraine",
journal = "International Journal of Environmental Research and Public Health",
year = "2022",
number = "e2720",

Jurek, K. and Stanisław Fel and Katarzyna Lenart-Kłoś(2022). Relationship between socio-demographic factors and post-traumatic stress disorder: A cross sectional study among civilian participants’ hostilities in Ukraine. International Journal of Environmental Research and Public Health, e2720, 1-13.