Leszek Ćwikła

Artykuł nierecenzowany w czasopiśmie

Czasopismo: Czasopys Kyjiwśkoho Uniwersytetu Prawa Rok wydania: 2011
Streszczenie: W artykule został omówiony problem obsady stanowisk i urzędów w Rzeczypospolitej w XV-XVI w. przez osoby wyznania prawosławnego. Udział elit prawosławnych w sprawowaniu władzy był możliwy dzięki prawnemu zrównaniu szlachty ruskiej z polską i litewską. Na terenie Królestwa Polskiego nastąpiło to w przywilejach z lat 1430 i 1432. W Wielkim Księstwie Litewskim początkowo istniały formalne zakazy udziału przedstawicieli elity prawosławnej w sprawowaniu władzy, ale w praktyce ograniczeń tych nie przestrzegano i kilku prawosławnych piastowało wysokie stanowiska państwowe. W końcu XV i na początku XVI w. największą karierę polityczną zrobił prawosławny kniaź Konstanty Iwanowicz Ostrogski. Formalne ograniczenia w dostępie do stanowisk i urzędów zostały zniesione dokumentem z 7 czerwca 1563 r., co zostało następnie potwierdzone i uściślone w przywileju z 1 lipca 1568 r. wydanym w Horodle i na sejmie grodzieńskim. Szlachta prawosławna mogła obejmować urzędy do momentu objęcia tronu przez Zygmunta III Wazę, co nastąpiło w 1587 r., gdyż władca ten, nieszanujący tolerancji religijnej, przy nominacjach zdecydowanie zaczął faworyzować katolików.
Słowa kluczowe: Rzeczpospolita XV-XVI w., prawosławie w Polsce historia

author = "Leszek Ćwikła",
title = "Respublica bene ordinata. Remarks on the Participation of Orthodox Elite in the Exercise of Power in the 15th and 16th Century Republic",
journal = "Czasopys Kyjiwśkoho Uniwersytetu Prawa",
year = "2011",

Ćwikła, L. (2011). Respublica bene ordinata. Remarks on the Participation of Orthodox Elite in the Exercise of Power in the 15th and 16th Century Republic. Czasopys Kyjiwśkoho Uniwersytetu Prawa, 3, 306-311.