Leszek Ćwikła

[Class action as an instrument for the private law protection of the interests of tour operators]

Czasopismo: International Journal of Legal Studies (ISSN: 2543-7097)
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kwestii związanych z instytucją pozwu grupowego, jako jednego z instrumentów prywatnoprawnej ochrony interesów uczestników imprez turystycznych. Autor stawia tezę, że pozew grupowy może stać się skutecznym instrumentem dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przez uczestników imprez turystycznych, poszkodowanych w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania przez organizatora turystyki umowy o udział w imprezie turystycznej, pozwalającym efektywnie chronić ich interesy, ale pod warunkiem zmian przepisów prawnych. Liczba złożonych pozwów i wydanych wyroków wskazuje, że istniejące bariery o charakterze prawnym nie pozwalają na efektownie wykorzystanie instytucji pozwu grupowego dla dochodzenia przez turystów finansowych rekompensat od organizatorów turystyki.
Słowa kluczowe: turystyka, impreza turystyczna, pozew grupowy, postępowanie grupowe, pozew zbiorowy, odpowiedzialność organizatora turystyki
Dostęp WWW: https://ijols.com/resources/html/article/details?id=618171&language=en
DOI: 10.5604/01.3001.0054.2718

author = "Leszek Ćwikła",
title = "Pozew grupowy jako instrument prywatnoprawnej ochrony interesów uczestników imprez turystycznych",
journal = "International Journal of Legal Studies",
year = "2023",

Ćwikła, L. (2023). Pozew grupowy jako instrument prywatnoprawnej ochrony interesów uczestników imprez turystycznych. International Journal of Legal Studies, 2, 317-334.