Leszek Ćwikła

Respublica bene ordinata. Udział elit prawosławnych w życiu politycznym w Rzeczypospolitej w XV – XVIII w. (część I)
[Respublica bene ordinata. Participation of Orthodox Elite in political life in the 15th and 18th century Republic (part I)]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Przegląd Prawno-Ekonomiczny (ISSN: 1898-2166)
Rok wydania: 2018
Tom: 44
Numer czasopisma: 3
Strony od-do: 21-37
Streszczenie: W części I artykułu wskazano, że udział elit prawosławnych w życiu politycznym był możliwy dzięki prawnemu zrównaniu szlachty ruskiej z polską i litewską. Na terenie Królestwa Polskiego nastąpiło to w przywilejach z lat 1430 i 1432. W Wielkim Księstwie Litewskim początkowo istniały formalne zakazy udziału przedstawicieli elity prawosławnej w sprawowaniu władzy, ale w praktyce ograniczeń tych nie przestrzegano i kilku prawosławnych piastowało wysokie stanowiska państwowe. W końcu XV i na początku XVI w. największą karierę polityczną zrobił prawosławny kniaź Konstanty Iwanowicz Ostrogski. Formalne ograniczenia w dostępie do stanowisk i urzędów zostały zniesione dokumentem z 7 czerwca 1563 r., co zostało następnie potwierdzone i uściślone w przywileju z 1 lipca 1568 r. wydanym w Horodle i na sejmie grodzieńskim.
Słowa kluczowe: Rzeczpospolita XV-XVIII w., historia prawosławia w Polsce, stanowiska i urzędy w Rzeczypospolitej w XV-XVIII w.



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Leszek Ćwikła",
title = "Respublica bene ordinata. Udział elit prawosławnych w życiu politycznym w Rzeczypospolitej w XV – XVIII w. (część I)",
journal = "Przegląd Prawno-Ekonomiczny",
year = "2018",
number = "3",
pages = "21-37"
}

Cytowanie w formacie APA:
Ćwikła, L. (2018). Respublica bene ordinata. Udział elit prawosławnych w życiu politycznym w Rzeczypospolitej w XV – XVIII w. (część I). Przegląd Prawno-Ekonomiczny, 3, 21-37.