Kazimierz Święs

Sexual Morality of Young Poles as a Challenge for Religious Education.

Czasopismo: Religions (ISSN: 2077-1444)
Współautorzy: Wiesław Przygoda, Piotr Rozpędowski
Rok wydania: 2023
Streszczenie: Jak wskazują liczne raporty socjologiczne, moralność ludzi młodych jest aktualnie w procesie dynamicznych przemian, a dotyczy to szczególnie moralności w sferze seksualności. Celem tego artykułu jest analiza opinii na temat moralności seksualnej wyrażonych przez młodych Polaków. Wyniki tej analizy powinny pomóc lepiej zaprogramować ich edukację religijną. Podstawą analiz są wyniki społecznych badań ilościowych przeprowadzonych w 2020 roku na próbie losowej 410 uczniów ostatnich klas szkół średnich zamieszkałych w miastach różnej wielkości oraz na wsi. Badania zweryfikowały następującą hipotezę wiodącą: „Moralność młodych Polaków w zakresie życia seksualnego staje się coraz bardziej autonomiczna i kształtuje się niezależnie od modelu moralności, który oferują wiodące instytucje wychowawcze, zwłaszcza rodzina, Kościół, szkoła”. Hipotezy szczegółowe zostały potwierdzone tylko częściowo. Materiał empiryczny przedstawiony w artykule potwierdził, że obecnie realizowana w Polsce edukacja moralna młodzieży w sferze ludzkiej seksualności jest niewydolna i domaga się zmian, które zostały wyrażone w kilku postulatach pastoralnych. Przede wszystkim ludzi młodych nie wolno traktować jako biernych odbiorców programów czy strategii duszpasterskich. Oni chcą być kreatorami zachodzących przemian społecznych, kulturowych i religijnych. Dotarcie do serc młodych z przesłaniem Ewangelii wymaga wejścia w ich doświadczenie życiowe, ich postrzeganie i rozumienie rzeczywistości, a także ich mocno zindywidualizowaną aksjologię i skomplikowane procesy decyzyjne. Ludziom młodym należy stawiać wymagania moralne także w sferze seksualności, gdyż jest to konieczne dla ich rozwoju osobowego i przygotowania fundamentów dobrego życia w dorosłości, ale trzeba to czynić z wyczuwalną miłością oraz z pozycji świadka dobrego i szczęśliwego życia.
Słowa kluczowe: moralność seksualna, młodzież, edukacja religijna, teologia pastoralna.
Dostęp WWW: https://susy.mdpi.com/user/manuscripts/review_info/3a038ab49f9be3b856ba15abe515c757
DOI: https://doi.org/10.3390/rel14020277

author = "Kazimierz Święs and Wiesław Przygoda and Piotr Rozpędowski",
title = "Sexual Morality of Young Poles as a Challenge for Religious Education.",
journal = "Religions",
year = "2023",

Święs, K. and Wiesław Przygoda and Piotr Rozpędowski(2023). Sexual Morality of Young Poles as a Challenge for Religious Education. Religions, 1-16.