Ocena pozycji konkurencyjnej wybranych spółek akcyjnych przemysłu spożywczego
[EVALUATION OF COMPETITION POSITION OF SELECTED FOOD INDUSTRY JOINT STOCK COMPANIES ]

Czasopismo: Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ISSN: 2083-8611)
Rok wydania: 2018
Streszczenie: Celem artykułu jest zaprezentowanie metody oceny pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw w odniesieniu do sektora spożywczego. Do analizy zostały wybrane przedsiębiorstwa reprezentujące branżę mięsną obecne na głównym parkiecie GPW: Gobarto S.A., Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A., Indykpol S.A. i Tarczyński S.A. Za wyznaczniki pozycji konkurencyjnej przyjęto względny udział w rynku, wskaźniki analizy finansowej (wskaźniki rentowności, kosztów i wartości dodanej) oraz poziom wartości niematerialnych i prawnych. Względny udział w rynku odzwierciedla stopień dostosowania firmy do preferencji odbiorców, z kolei sytuacja finansowa obrazuje skuteczność w generowaniu odpowiednich wyników finansowych. Wykorzystując metodę wielowymiarowej analizy porównawczej, wyznaczono syntetyczny miernik rozwoju (SMR) i następnie dokonano klasyfikacji jednostek (czyli oceny pozycji konkurencyjnej spółek branży mięsnej).
Słowa kluczowe: Pozycja konkurencyjna, Syntetyczny miernik rozwoju, Wielowymiarowa analiza porównawcza
Dostęp WWW: http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.cejsh-759a00e0-b24a-4bb4-ab05-395a6c32766c/c/08.pdf

author = "Katarzyna Jabłońska-Karczmarczyk",
title = "Ocena pozycji konkurencyjnej wybranych spółek akcyjnych przemysłu spożywczego ",
journal = "Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach",
year = "2018",

Jabłońska-Karczmarczyk, K. (2018). Ocena pozycji konkurencyjnej wybranych spółek akcyjnych przemysłu spożywczego . Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 359, 120-135.