[The Value of Unrequited Love in Flaubert's Parrot (1984) by Julian Barnes: Ehical Problems in the Postmodern Novel]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2014
Tytuł publikacji: Etyka i literatura: antologia tekstów
Redaktorzy: Anna Głąb
Streszczenie: Esej omawia sposób podejmowania problematyki etycznej we współczesnej powieści brytyjskiej na przykładzie powieści Papuga Flauberta. Zarówno postmodernistyczna powieść Juliana Barnesa jak i opowiadanie Gustawa Flauberta, do którego powieść wielokrotnie nawiązuje, zdają się bronić tezy o wartości odtrąconej miłości. Mimo że Barnes w licznych wywiadach twierdzi, że powieść pełni istotną rolę poznawczą, w tym w zakresie moralnej edukacji, treść moralna jest w powieści podana w sposób, który szanuje wolność czytelnika.
Słowa kluczowe: Julian Barnes, Papuga Flauberta, Gustave Flaubert, nieodwzajemniona miłość, wartość, etyka

author = "Joanna Teske",
title = "Wartość nieodwzajemnionej miłości w Papudze Flauberta (1984) Juliana Barnesa: problematyka etyczna w powieści postmodernistycznej",
journal = "",
year = "2014",

Teske, J. (2014). Wartość nieodwzajemnionej miłości w Papudze Flauberta (1984) Juliana Barnesa: problematyka etyczna w powieści postmodernistycznej. , 253-275.