Joanna Mirek

Dwujęzyczność w świetle badań nad mózgiem (The brain research on bilingualism)
[The brain research on bilingualism]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Aspekty psychologiczne: między ciałem a umysłem Rok wydania: 2014
Strony od-do: 124-140
Streszczenie: Pomimo wzrastającej popularności języka angielskiego, nazywanego współczesną lingua franca, dwujęzyczność jest wciąż jednym z najbardziej pożądanych atutów na rynku pracy, a także umiejętnością powszechnie darzoną estymą. W ciągu ostatnich lat radykalnie zmieniły się poglądy na temat edukacji dwujęzycznej. Wyniki najnowszych badań naukowych nie pozostawiają bowiem żadnych wątpliwości, że dzieci wychowujące się w środowisku dwujęzycznym są w pozycji uprzywilejowanej w stosunku do ich jednojęzycznych rówieśników. Dowiedziono również, że wysokie kompetencje językowe dzieci dwujęzycznych wywierają bezpośredni wpływ na ich umiejętności w wieku dorosłym. Nie zmienia to jednak faktu, że nauka języków obcych w każdym wieku ma korzystny wpływ na ludzki mózg, o czym świadczyć może chociażby potwierdzona licznymi badaniami naukowymi hipoteza, że dwujęzyczność przyczynia się do znacznego opóźnienia ujawnienia objawów choroby Alzheimera. Poniższy artykuł ma za zadanie przybliżenie tego złożonego zagadnienia, ilustrując na różnorodnych przykładach, w jakiej mierze dwujęzyczność przyczynia się do zmiany struktury ludzkiego mózgu, uwzględniając przy tym rolę edukacji dwujęzycznej oraz aktywność intelektualną osób dorosłych i starszych.
Słowa kluczowe: dwujęzyczność, język obcy, edukacja dwujęzyczna, transfer językowy, ośrodki językowe w mózgu, rezerwa poznawcza, choroba Alzheimera
Dostęp WWW: http://bc.pollub.pl/dlibra/docmetadata?id=8585



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Joanna Mirek",
title = "Dwujęzyczność w świetle badań nad mózgiem (The brain research on bilingualism)",
journal = "Aspekty psychologiczne: między ciałem a umysłem",
year = "2014",
pages = "124-140"
}

Cytowanie w formacie APA:
Mirek, J. (2014). Dwujęzyczność w świetle badań nad mózgiem (The brain research on bilingualism). Aspekty psychologiczne: między ciałem a umysłem, 124-140.