[The Family in Mass Media : Students’ of The Institute of Family Studies opinions about Polish periodicals]

Czasopismo: Roczniki Teologiczne (ISSN: 2353-7272)
Rok wydania: 2008
Streszczenie: W nowoczesnym i demokratycznym społeczeństwie obowiązuje z jednej strony zasada wolności słowa, wolny konkurencyjny rynek medialny, teorie socjotechniczne, strategie marketingowe, swoboda działania, z której korzystają podmioty medialne, z drugiej zaś strony jest rodzina i rozwój indywidualny każdego człowieka, które są wartościami najcenniejszymi. „Osoba ludzka i wspólnota ludzka są celem i miarą stosowania środków społecznego przekazu; komunikacja musi przebiegać od osoby do osoby i służyć integralnemu rozwojowi osób” . Współczesne mass media zdają się nie uwzględniać do końca tego postulatu Magisterium Kościoła. Lansowany prze nie styl życia, co dokumentują przykładowe wypowiedzi studentów, ukierunkowuje człowieka na konsumizm. „Mieć” stanowi zasadę udanego życia. Styl życia ukierunkowuje wówczas człowieka na przemianę do zdobywania i konsumowania. Media uczą najogólniej biorąc wartościowania utylitarnego. Jest to utylitaryzm w dziedzinie moralności . „Utylitaryzm – to cywilizacja skutku, użycia – cywilizacja rzeczy a nie osób, cywilizacja, w której osoby stają się przedmiotem użycia. Tak więc na gruncie cywilizacji użycia kobieta bywa przedmiotem dla mężczyzny. Dzieci stają się przeszkodą dla rodziców” . Współczesne media wykazują skłonność do mierzenia sukcesu według kryterium zysku, co pokazują opinie studentów INoR. Magazyny hołdują zasadzie popularności i jak największej czytelności nad jakością. Twórcy nie ograniczają się rozpoznawania autentycznych potrzeb odbiorcy i odpowiadania na nie, ale rozbudzają jeszcze sztuczne potrzeby i tworzą nowe konsumpcyjne wzorce.
Słowa kluczowe: rodzina, mass media, czasopisma, edukacja medialna

author = "Jarosław Jęczeń",
title = "Rodzina w mass mediach. Opinie studentów Instytutu Nauk o Rodzinie o polskich czasopisamch",
journal = "Roczniki Teologiczne",
year = "2008",

Jęczeń, J. (2008). Rodzina w mass mediach. Opinie studentów Instytutu Nauk o Rodzinie o polskich czasopisamch. Roczniki Teologiczne, 10, 67-86.