[Discharge in JST - Evaluation of Work of Executive Body]

Czasopismo: Roczniki Ekonomiczne Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy (ISSN: 1899-9573)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Po zakończeniu roku budżetowego w jednostkach samorządu terytorialnego ma miejsce ocena wykonania budżetu. Oceny tej dokonują dwa niezależne podmioty – komisja rewizyjna reprezentująca organ stanowiący danej JST i skład orzekający właściwej regionalnej izby obrachunkowej. I o ile ten pierwszy podmiot faktycznie dokonuje oceny i występuje z wnioskiem w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia organowi wykonawczemu absolutorium, o tyle rola drugiego sprowadza się jedynie do opiniowania przedłożonych dokumentów. Ostateczna, właściwa ocena wykonania budżetu ma miejsce jednak na sesji absolutoryjnej, w formie wyniku głosowania organu stanowiącego JST, dotyczącego w kolejności zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu i sprawozdania finansowego, a następnie absolutorium. Wyniki tego ostatniego głosowania niestety niejednokrotnie różnią się od sentencji opinii składu orzekającego regionalnej izby obrachunkowej, jak też opinii i treści wniosku komisji rewizyjnej. Mogą one przynieść rozstrzygnięcie w kwestii absolutorium i ewentualnie uruchomić procedurę odwołania ze stanowiska organu wykonawczego danej JST, lub też tego rozstrzygnięcia nie oznaczać.
Słowa kluczowe: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), Ocena pracy, Organy wykonawcze samorządu

author = "Janina Kotlińska",
title = "Absolutorium w jednostce samorządu terytorialnego – ocena pracy organu wykonawczego",
journal = "Roczniki Ekonomiczne Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy",
year = "2017",

Kotlińska, J. (2017). Absolutorium w jednostce samorządu terytorialnego – ocena pracy organu wykonawczego. Roczniki Ekonomiczne Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, 10, 93-110.