Szkoła jako element systemu propagandy w Polsce Ludowej
[School as a part of propaganda system in People's Poland]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2015
Tytuł publikacji: Propaganda w systemach demokratycznych i niedemokratycznych
Redaktorzy: Jacek Witold Wołoszyn
Streszczenie: Autor przedstawił rolę szkoły jako jednej ze struktur wykonawczych systemu propagandy Polski Ludowej. Ukazał połączenie systemu propagandy i oświaty w jedną nakierowaną na wychowanie społeczeństwa całość znajdującą się pod kontrolą rządzącej partii. Omówił argumenty propagandowe wykorzystywane w kreacji treści nauczania oraz wzorca wychowawczego. W obu przypadkach sens działalności wyznaczały „węzłowe zadania wysuwane przez partię”. Ukazał jednocześnie rolę elit politycznych w kierowaniu zachodzącym w murach szkoły procesem socjalizacji (w tym politycznej) młodych ludzi. Pokazał edukację społeczną, czyli kształtowanie świadomości politycznej, realizowaną w sposób planowy oraz zgodny z oczekiwaniami centrum władzy. Cele „edukacji społecznej” pokrywały się właściwie z zadaniami propagandy politycznej. Placówki oświatowe w reżimach komunistycznych otrzymały bowiem trzy podstawowe zadania: przekazywanie wiedzy (odpowiednio wyselekcjonowane fakty prawdziwe oraz zmyślone – służące umacnianiu więzi młodego pokolenia z rządzącą partią), wpajanie ideologii socjalistycznej oraz kształtowanie odpowiadających jej postaw. W tym momencie wprowadzając w życie założenia wzorca wychowawczego sprawujący władzę po prostu manipulowali umysłami młodych ludzi, kreując przy okazji wizję „nadrzeczywistości” – swoistego świadomościowego substytutu świata autentycznego.
Słowa kluczowe: Propaganda, edukacja, Polska Ludowa, system monocentryczny, socjalizacja polityczna

author = "Jacek Wołoszyn",
title = "Szkoła jako element systemu propagandy w Polsce Ludowej",
journal = "",
year = "2015",

Wołoszyn, J. (2015). Szkoła jako element systemu propagandy w Polsce Ludowej. , 73-108.