PRAKTYKA CIĄGŁA-PEDAGOGICZNA, 20.03.2021-29.05.2021
[Teaching Practice on Ms Teams and Moodle, 20.03.2021-29.05.2021]

Kurs e-learningowy

Streszczenie: W roku akademickim 2020/2021 studenci I i II roku studiów niestacjonarnych II stopnia odbywający specjalizację pedagogiczną na kierunku Filologia Angielska odbyli praktykę ciągłą pedagogiczną na platformie MS Teams na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (kilkoro studentów odbyło praktykę w wybranej przez siebie placówce). Praktyka rozpoczęła się 20.03.2021 i zakończyła 29.05.2021. Łącznie zrealizowano 60 godzin lekcyjnych z opiekunem praktyk w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021, co potwierdzają raporty obecności dostępne na platformie Ms Teams oraz zaplanowane zajęcia w kalendarzu. Praktyka dotyczyła kształcenia na poziome szkoły ponadpodstawowej i miała charakter zajęć praktycznych, warsztatów, podczas których zrealizowano wszystkie założone cele i efekty kształcenia. Zgodnie z programem studiów niestacjonarnych, praktyka zrealizowana została w semestrze II i IV pierwszego i drugiego roku studiów drugiego stopnia. Podczas praktyki zademonstrowano i omówiono najważniejsze zagadnienia dydaktyczne na poziomie szkoły ponadpodstawowej. 28 godzin lekcyjnych poświecono na obserwacje nagranych lekcji w szkole ponadpodstawowej oraz na poziomie szkoły ponadpodstawowej. W tym czasie studenci obserwowali każdą nagraną lekcję pod kątem jednego z dziesięciu zadań obserwacyjnych, które nakierowane były na poszczególne aspekty dydaktyczne pracy w szkole. 4 godziny lekcyjne poświecono na planowanie i omówienie lekcji prowadzonych przez studentów wraz z opiekunem na poziomie szkoły ponadpodstawowej. W ostatniej fazie praktyki, studenci zrealizowali 28 godzin poświęconych samodzielnemu prowadzeniu lekcji poprzez platformę MS Teams w formie symulacji. Studenci zademonstrowali swoje pomysły na przeprowadzenie lekcji na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Wszystkie zajęcia warsztatowe zaczynały się od zadania rozgrzewającego oraz zadania podsumowującego, były to zadania w grupach lub w parach. Po ukończonej praktyce studenci mieli za zadanie skompletować dokumentację z przebiegu praktyki. Dokumentacją potwierdzającą odbycie praktyki pedagogicznej był: uzupełniony dzienniczek praktyk oraz teczka nauczyciela. Dokumentacja, jaka powinna znaleźć się w teczce nauczyciela to: raport z części obserwacyjnej praktyki oparty na dziesięciu zadaniach obserwacyjnych, ewaluacja jednego z podręczników, które udostępniono studentom podczas zajęć z dydaktyki nauczania języka angielskiego na poziomie szkoły ponadpodstawowej oraz podczas warsztatów oraz kopia jednego zaprojektowanego przez studenta testu. Wszyscy studenci ukończyli praktykę z wynikiem pozytywnym, każdy student otrzymał wpis (zaliczenie bez oceny) do indeksu elektronicznego w tym samym semestrze, w którym odbywała się praktyka.