Cytogenetics of Tradescantia spathacea (syn. Rhoeo spathacea): A review

Czasopismo: ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA (ISSN: 0066-2232)
Rok wydania: 2013
Streszczenie: Tradescantia spathacea (syn. Rhoeo spathacea) jako tzw. permanentna heterozygota translokacyjna jest cennym organizmem modelowym do rozwiązywania ważnych problemów współczesnej cytogenetyki. Wśród nich są: kompleksowe chromosomowe rearanżacje, koniugacja i segregacja translokacyjnych segmentów, relacja pomiędzy crossing-over a procesami związanymi z koniugacją. W niniejszym artykule został przedstawiony istniejący stan wiedzy dotyczącej cytogenetyki T. spathacea oraz zostały poruszone najważniejsze zagadnienia z nią związane.
Słowa kluczowe: chromosomy, karyotyp ewolucja, meioza, meiotyczny pierścień, Rhoeo, permanentna translokacyjna heterozygotyczność (PTH), rDNA, Tradescantia spathacea, translokacje
Dostęp WWW: http://www.golczyk.cal.pl/PDFS/Golczyk%202013a.pdf
DOI: 10.2478/v10067-012-0023-y

author = "Hieronim Golczyk",
title = "Cytogenetics of Tradescantia spathacea (syn. Rhoeo spathacea): A review",
journal = "ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA",
year = "2013",

Golczyk, H. (2013). Cytogenetics of Tradescantia spathacea (syn. Rhoeo spathacea): A review. ANNALES UNIVERSITATIS MARIAE CURIE-SKLODOWSKA. SECTIO C: BIOLOGIA, 1, 39-53.