Henryk Duda

[About the University and universities. Some non-opportunistic thoughts on the margins of Fr. Jacek Woroniecki's article "Disciple or Book"]

Czasopismo: Kronos. Metafizyka - Kultura - Religia. (ISSN: 1897-1555)
Rok wydania: 2023
Numer czasopisma: 3 (66)
Streszczenie: Zmiany polityczne i społeczne po upadku komunizmu w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku oraz postępująca na początku XXI wieku globalizacja doprowadziły do konieczności odbudowy instytucji akademickich. Zapoczątkowało to również dyskusje na temat kondycji uniwersytetu. W niniejszym artykule autor, biorąc za punkt wyjścia artykuł o. Jacka Woronieckiego „Uczeń czy książka” (pierwodruk 1918), pokazuje, że Uniwersytet znajduje się w stanie permanentnego kryzysu. Jego źródłem jest alienacja, czyli sytuacja, w której to, co jest tylko środkiem, staje się celem działania ludzi i instytucji, „sztuką dla sztuki”. Tak jak w czasach działalności o. Woronieckiego pisanie książek naukowych stało się celem samym w sobie, najkrótszą i najpewniejszą drogą do profesury, tak w czasach nam współczesnych wyalienowały się narzędzia tzw. parametryzacji osiągnięć naukowych. Lektura artykułu o. Woronieckiego nieuchronnie prowadzi do wniosku, że alienacja tworzy patologie w życiu społecznym. Jednak w każdej epoce przejawia się ona w inny sposób.
Słowa kluczowe: Uniwersytet, kryzys, modernizacja życia akademickiego, ewaluacja osiągnięć naukowych, alienacja

author = "Henryk Duda",
title = "O Uniwersytecie i uniwersytetach. Kilka myśli nieoportunistycznych na marginesie artykułu o. Jacka Woronieckiego pt. Uczeń czy książka",
journal = "Kronos. Metafizyka - Kultura - Religia.",
year = "2023",
number = "3 (66)",

Duda, H. (2023). O Uniwersytecie i uniwersytetach. Kilka myśli nieoportunistycznych na marginesie artykułu o. Jacka Woronieckiego pt. Uczeń czy książka. Kronos. Metafizyka - Kultura - Religia., 3 (66), 283-290.