Henryk Duda

[Born in Jawornik, Living in Lublin: The Eighty-First Birthday of Professor Władysław Makarski]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2022
Tytuł publikacji: Słowa - znaczenie - konteksty. Prace ofiarowane Prof. Władysławowi Makarskiemu
Redaktorzy: Jolanta Klimek-Grądzka, Anna Majewska-Wójcik
Streszczenie: Po ogólnym wstępie na temat historii powstawania niniejszej księgi jubileuszowej (festschriftu) dla Profesora Władysława Makarskiego autor erudycyjnie objaśnia fakt jej ukazania się akurat na osiemdziesiąte pierwsze urodziny Jubilata. Następnie przedstawia biogram Jubilata (urodził się 13 lutego 1941 r. w Jaworniku Polskim w Ziemi sanockiej na Podkarpaciu), w tym zwłaszcza studia, a później pracę dydaktyczną i naukową w Katedrze Języka Polskiego na Wydziale Nauk Humanitycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (obecnie) Jana Pawła II. Prezentuje jego dorobek naukowy w dziedzinie językoznawstwa: prace z dialektologii (dotyczące zwłaszcza gwary jego ziemi rodzinnej i pogranicza polsko-ukraińskiego), onomastyki, w tym toponimii, hydronimii i antroponimii oraz onomastyki literackiej, a także metodologii badań onomastycznych, tak że biorąc pod uwagę osiągnięcie Profesora Makarskiego, dorobek jego uczniów, a przede wszystkim oryginalny sposób badania zagadnień onomastycznych, można – zdaniem autora – mówić wręcz o osobnej, lubelskiej (kulowskiej) szkole badań onomastycznych. Przypomina również publikacje Jubilata będące wynikiem jego badań nad polską składnią oraz teorią i praktyką nauczania języka polskiego, zwłaszcza jako obcego. Wreszcie ukazuje Jubilata jako promotora wielu prac doktorskich i magisterskich. Na koniec dziękuje Jubilatowi za jego wielowymiarową obecność i za jego dzieła oraz składa życzenia: „Szanowny i Drogi Panie Profesorze, niech Bóg obdarza Pana szczęściem, które już nosi Pan w swoim nazwisku!” (nazwisko Makarski wywodzi się bowiem, jak stwierdza autor, od starogreckiego przymiotnika μακάριος [makários] ‘szczęśliwy’).
Słowa kluczowe: Władysław Makarski; biogram; dorobek naukowy; onomastyka

author = "Henryk Duda",
title = "Jaworniczanin w Lublinie. Osiemdziesiędziesięciojednolecie prof. dra hab. Władysława Makarskiego",
journal = "",
year = "2022",

Duda, H. (2022). Jaworniczanin w Lublinie. Osiemdziesiędziesięciojednolecie prof. dra hab. Władysława Makarskiego. , 11-18.