Grzegorz Pyźlak

[FAMILY CATECHESIS AND 1TS EFFECT ON THE PREPARATION FOR MARITAL AND FAMILY LIFE]

Czasopismo: Roczniki Pastoralno-Katechetyczne (ISSN: 2081-1829)
Rok wydania: 2011
Tom: 3(58)
Numer czasopisma: z. 6
Streszczenie: Dokumenty Kościoła wiele miejsca poświęcają małżeństwu i rodzinie. Ukazują małżeństwo i rodzinę jako społeczności naturalne, których żadna inna instytucja nie jest w stanie w pełni zastąpić. Wskazują również na konieczność formacji chrześcijańskiej wszystkich podmiotów życia kościelnego, wśród których pierwsze miejsce zajmuje rodzina. Wprowadzanie w pełnię życia chrześcijańskiego dzieci, młodzieży i dorosłych, dokonuje się podczas katechezy rodzinnej. Jest ona przygodnym, bezpośrednim i praktycznym pouczaniem o prawdach religijnych w domu rodzinnym. To zadanie spoczywa głównie na rodzicach, którzy w ten sposób zdają egzamin ze swego wykształcenia religijnego i sprawności wychowawczych. Z pomocą rodzicom przychodzą dziadkowie, starsze rodzeństwo oraz szkoła i parafia. Katecheza rodzinna oddziaływuje również na przygotowanie do życia małżeńskiego i rodzinnego. Jest sposobem na odrodzenie rodzin do życia chrześcijańskiego, właściwego spojrzenia na przygotowanie do zawarcia małżeństwa, do życia w świętości oraz sumiennego wypełniania obowiązków małżeńskich i rodzinnych.
Słowa kluczowe: katecheza rodzinna, przygotowanie do życia małżeńskiego i rodzinnego, wychowanie chrześcijańsk

author = "Grzegorz Pyźlak",
title = "Katecheza rodzinna i jej wpływ na przygotowanie do życia małżeńskiego i rodzinnego",
journal = "Roczniki Pastoralno-Katechetyczne",
year = "2011",
number = "z. 6",

Pyźlak, G. (2011). Katecheza rodzinna i jej wpływ na przygotowanie do życia małżeńskiego i rodzinnego. Roczniki Pastoralno-Katechetyczne, z. 6, 413-427.