Grzegorz Pyźlak

Czasopismo: HTS Teologiese Studies/ Theological Studies Rok wydania: 2023
Streszczenie: Problematyka edukacji dzieci i młodzieży wpisuje się w głębokie doświadczenie papieża Franciszka, gdyż wiedzę i praktykę w tym zakresie zdobywał w Buenos Aires. Działał tam na rzecz powszechnej edukacji dzieci i młodzieży zamieszkującej, tzw. barrios i villas miseria, które były dzielnicami nędzy na peryferiach tej aglomeracji. Te i inne doświadczenia Jorge Mario Bergoglio przyczyniły się zapewne do śmiałego podejmowania problematyki edukacji w dokumentach powstających podczas jego pontyfikatu w Watykanie. Autor artykułu pragnie przedstawić treści związane z edukacją dzieci i młodzieży w nauczaniu papieża Franciszka. Zagadnienie to jest tym bardziej istotne, że we współczesnych czasach, zwraca się uwagę bardziej na wychowanie a nie edukację. Franciszek ukazuje jak ważna jest edukacja jako sposób wpływania na rozwój człowieka. Pozwala ona świadomie i planowo oddziaływać na dzieci i młodzież, zaś celem edukacji jest formowanie określonych zmian osobowości. Papież Franciszek w szczególny sposób ukazuje zagadnienie edukacji w adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, gdzie przybliża czytelnikowi edukację etyczną, moralną oraz seksualną. Natomiast w encyklice Laudato Si’ nawiązuje do edukacji ekologicznej. Artykuł jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące, postrzegania przez papieża Franciszka edukacji i jej wpływu na rozwój dzieci i młodzieży oraz ukazania jej najważniejszych kwestii.
Słowa kluczowe: edukacja etyczna, moralna, seksualna i ekologiczna, dzieci, młodzież, wychowanie, nauczanie papieskie
Dostęp WWW: http://a8624. https://doi.org/ 10.4102/hts.v79i2.8624

author = "Grzegorz Pyźlak",
title = "Education of children and young people in Pope Francis’ Amoris Laetitia and Laudato Si’.",
journal = "HTS Teologiese Studies/ Theological Studies",
year = "2023",

Pyźlak, G. (2023). Education of children and young people in Pope Francis’ Amoris Laetitia and Laudato Si’. HTS Teologiese Studies/ Theological Studies, 2, 1-6.