Inspiratorzy i twórcy „Encyklopedii katolickiej”
[Inspirators and creators of the "Catholic Encyclopedia"]

Czasopismo: TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie (ISSN: 1733-5388)
Rok wydania: 2017
Streszczenie: Plany wydania Encyklopedii Katolickiej, ukazującej aktualną problematykę religijno- -społeczną, formułowano w środowiskach kościelnych już niemal od samego początku funkcjonowania Kościoła w nowej rzeczywiści politycznej, jaka została narzucona Polsce po II wojnie światowej. Bezpośrednim impulsem do powołania Komisji Wydawniczej Encyklopedii Katolickiej w ramach Towarzystwa Naukowego KUL stała się uchwała Konferencji Episkopatu Polski z 15 IV 1948 roku, zlecająca Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu przygotowanie i wydanie nowej encyklopedii o charakterze katolickim. W inicjatywę tworzenia tego dzieła bezpośrednio zaangażował się ówczesny biskup lubelski, a późniejszy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Ogólne założenia dzieła omawiano na zjazdach redaktorów przeprowadzonych 20 II 1949 roku w Warszawie oraz 29-30 IX 1955 roku w Lublinie, a także licznych posiedzeniach Komisji Wydawniczej, działającej kolejno pod przewodnictwem: ks. prof. Antoniego Słomkowskiego, ks. prof. Józefa Pastuszki oraz ks. prof. Eugeniusza Dąbrowskiego. Mimo zaangażowania do realizacji przedsięwzięcia wielu wybitnych specjalistów z całej Polski, głównie w charakterze redaktorów działów, Komisji Wydawniczej nie udało się wydać choćby jednego tomu dzieła, a wszelkie prace pozostały jedynie w sferze koncepcyjnej. Dopiero powołanie w 1969 roku Redakcji Naczelnej w składzie: prof. Mieczysław Krąpiec (przewodniczący), prof. Ludomir Bieńkowski, ks. prof. Wincenty Granat oraz ks. dr Romuald Łukaszyk (sekretarz naukowy), a następnie 27 I 1970 roku Międzywydziałowego Zakładu Leksykograficznego (od 2009 roku Instytut Leksykografii) jako jednostki naukowobadawczej w strukturach KUL, pozwoliło na podjęcie bardziej zorganizowanych prac redakcyjnych i wydanie w 1973 roku pierwszego tomu. Mimo licznych zmian kadrowych zasady wypracowane przez ten zespół były wiernie realizowane do zakończenia edycji całego dzieła, co nastąpiło z wydaniem 20. tomu w 2014 roku.
Słowa kluczowe: Encyklopedia Katolicka, Międzywydziałowy Zakład Leksykograficzny KUL, Instytut Leksykografii KUL, Towarzystwo Naukowe KUL, leksykografia, encyklopedystyka, ks. prof. Antoni Słomkowski, ks. prof. Józefa Pastuszka, ks. prof. Eugeniusz Dąbrowski, ks. doc. Romuald Łukaszyk
Dostęp WWW: http://old-panol.ipan.lublin.pl/wydawnictwa/THist14/Gigilewicz.pdf

author = "Edward Gigilewicz",
title = "Inspiratorzy i twórcy „Encyklopedii katolickiej”",
journal = "TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie",
year = "2017",

Gigilewicz, E. (2017). Inspiratorzy i twórcy „Encyklopedii katolickiej”. TEKA Komisji Historycznej Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie, 267-288.