Współczesna laudatio funebris w kontekście antycznej teorii mowy epidejktycznej
[Modern laudatio funebris in the context of antic theory of epideictic speech]

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Trivium. Grammatica – Rhetorica – Dialectica (ISSN: 2353-5954)
Rok wydania: 2013
Tom: 1
Numer czasopisma: 1
Strony od-do: 39-46
Streszczenie: Starożytność grecko-rzymska stworzyła tradycję wygłaszania pochwalnych mów na pogrzebach wybitnych osób. W przypadku demokratycznych Aten były to zazwyczaj epitafy na cześć poległych w bitwie w obronie wolności. W republikańskim Rzymie wygłaszano mowy na pogrzebach przedstawicieli najznakomitszych rodów rzymskich. Chrześcijaństwo przejęło zwyczaj wygłaszania laudationes funebres modyfikując pogański wzorzec i nasycając go treściami religijnymi. Starożytność stworzyła także teorię gatunku. Zainicjowany w antyku zwyczaj wygłaszania pochwalnych mów na pogrzebie zasłużonej osoby przetrwał do dziś. Analiza losowo wybranych dwóch współczesnych epitafiów pozwoliła zauważyć, że nie ma już obecnie znajomości teorii retorycznej gatunku. Przemawiający układają mowy zgodnie ze swoimi przekonaniami, na ile pozwalają im umiejętności. Z warsztatu retorycznego korzystają bądź nieświadomie, bądź nieumiejętnie. Analiza losowo wybranych laudationes funebres dowodzi, że współczesnym wykształconym Polakom brakuje elementarnej wiedzy retorycznej. Tym samym powstałe w antyku i popularne przez wieki utylitarne gatunki literackie mogą w najbliższej przyszłości stracić swój walor artystyczny i stać się pozbawionymi siły perswazji obowiązkowymi i rutynowymi monologami nad trumną.
Dostęp WWW: http://academicon.pl/serwisy/retoryka/publikacje/trivium-rok-1-2013-nr-1/2013/1/wspolczesna-laudatio-funebris-w



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Agnieszka Dziuba",
title = "Współczesna laudatio funebris w kontekście antycznej teorii mowy epidejktycznej",
journal = "Trivium. Grammatica – Rhetorica – Dialectica",
year = "2013",
number = "1",
pages = "39-46"
}

Cytowanie w formacie APA:
Dziuba, A. (2013). Współczesna laudatio funebris w kontekście antycznej teorii mowy epidejktycznej. Trivium. Grammatica – Rhetorica – Dialectica, 1, 39-46.