Bożena Czech-Jezierska

[THE JCU IN THE ESTABLISHMENT OF THE STATE EXAMINATION BOARD FOR LAW STUDENTS AT THE UNIVERSITY OF LUBLIN]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2011
Tytuł publikacji: Nauki prawne pomiędzy tradycją a współczesnością. Prace dedykowane Profesorowi Romanowi Longchamps de Bérier w 70. rocznicę śmierci
Redaktorzy: AntoniDębiński, MagdalenaPyter, BożenaCzech-Jezierska
Streszczenie: Celem artykułu jest przedstawienia wkładu Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w tworzenie komisji egzaminacyjnych dla studentów prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1922-1939 lwowscy profesorowie prawa zasilali skład państwowych komisji egzaminacyjnych, które studenci lubelskiej uczelni zdawali corocznie. Dzięki wsparciu UJK możliwe było uzyskanie w 1933 r. przez KUL prawa nadawania tytułu magistra prawa, a później w 1938 r. uzyskanie pełnych praw szkoły akademickiej w 1938 r. Autorka artykułu wykazuje, iż KUL zawdzięcza lwowskiej uczelni osiągnięcie poziomu pozostałych szkół państwowych w zakresie nauk prawnych i zrównanie z nimi w uprawnieniach dotyczących prawa nadawania stopni naukowych w zakresie nauk prawnych.

author = "Bożena Czech-Jezierska",
title = "Uniwersytet Jana Kazimierza w tworzeniu Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla studentów prawa lubelskiej uczelni",
journal = "",
year = "2011",

Czech-Jezierska, B. (2011). Uniwersytet Jana Kazimierza w tworzeniu Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla studentów prawa lubelskiej uczelni. , 199-214.