Bożena Czech-Jezierska

Profesor Leon Piniński – wybitny lwowski uczony przełomu XIX i XX wieku
[Leon Pininski – a distinguished Lviv scholar the late nineteenth and twentieth centuries]

Artykuł naukowy w wydawnictwie zbiorowym recenzowany

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2011
Tytuł publikacji: Ius et historia : księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Jerzemu Markiewiczowi
Redaktorzy: Tadeusz Guz, Waldemar Bednaruk, Maria Regina Pałubska
Streszczenie: Minęło już ponad 130 lat od chwili, gdy Leon Piniński otrzymał dyplom doktora praw na Uniwersytecie Lwowskim. Piniński był prawnikiem-humanistą, z pasją realizującym każde zadanie, jakie postawiło przed nim życie. Autorka przedstawia sylwetkę Pinińskiego jako uczonego, który znakomicie reprezentował romanistykę, wykazując odwagę w podejmowaniu ważnych kierunków badawczych i wnosząc ważki wkład w rozwój tej dziedziny naukowej. Był kierownikiem katedry prawa rzymskiego w Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i tam też wykładał ten przedmiot. Doceniano go również jako znawcę i miłośnika sztuki, a także jej mecenasa. Zapisał się ponadto na kartach historii politycznej Państwa Polskiego, aczkolwiek ta dziedzina jego działalności nie przyniosła mu satysfakcji. Niniejszy artykuł może stać się przyczynkiem do zainteresowania twórczością oraz inspiracji etyką prezentowaną przez Leona Pinińskiego.

author = "Bożena Czech-Jezierska",
title = "Profesor Leon Piniński – wybitny lwowski uczony przełomu XIX i XX wieku",
journal = "",
year = "2011",

Czech-Jezierska, B. (2011). Profesor Leon Piniński – wybitny lwowski uczony przełomu XIX i XX wieku. , 169-192.