Bożena Czech-Jezierska

Nauczanie prawa rzymskiego w Polsce w okresie międzywojennym (1918-1939)
[ROMAN LAW IN POLAND 1918-1939]

Książka naukowa recenzowana

Miejsce: Lublin
Rok wydania: 2011
Streszczenie: Okres międzywojenny był etapem niezwykle bogatym w wydarzenia w świecie naukowym. Aktywność naukowa stała się wówczas wyrazem patriotyzmu, energia wkładana przez polskich uczonych w rozwój i upowszechnianie wszelkich dziedzin nauki była energią wkładaną w odbudowę Państwa Polskiego. Mimo trudności, jakie sprawiało budowanie spójnego systemu prawnego, okres między wojnami charakteryzował szacunek do zasad kultury prawnej. Jednym z jej wskaźników była edukacja prawnicza, a w niej - miejsce prawa rzymskiego, stanowiącego świetną szkołę myślenia prawniczego oraz wprowadzenie do prawa współczesnego. Uniwersyteckie kształcenie jurystów odbywało się wówczas w sześciu uniwersytetach: w Krakowie, Lwowie, Warszawie, Lublinie, Wilnie i Poznaniu. Prawo rzymskie wykładali tam m. in.: Stanisław Wróblewski, Ignacy Koschembahr-Łyskowski, Leon Piniński, Marceli Chlamtacz, Wacław Osuchowski, ks. Henryk Insadowski, Franciszek Bossowski, Włodzimierz Kozubski, Zygmunt Lisowski. Oprócz działalności dydaktycznej romaniści rozwijali również aktywność naukową. Autorka przedstawiła rozwój nauki, w tym także nauczania, prawa rzymskiego w czasach odbudowy państwowości. Poddała w związku z tym analizie miejsce prawa rzymskiego w uniwersyteckiej edukacji prawniczej oraz kierunki badań profesorów-romanistów, którym prawo rzymskie zawdzięczało utrzymanie w uniwersytecie należnej mu pozycji dyscypliny naukowej. Zagadnienie to czeka na złożony naukowy opis i analizę, która pomoże sprawdzić wielokierunkowość naukowej twórczości romanistów okresu międzywojennego, a także jej wkład do rozwoju nauki prawa rzymskiego.
Słowa kluczowe: historia nauki,kształcenie,prawo rzymskie,edukacja prawnicza,okres międzywojenny,romaniści

@book{1,
author = "Bożena Czech-Jezierska",
title = "Nauczanie prawa rzymskiego w Polsce w okresie międzywojennym (1918-1939)",