Bożena Czech-Jezierska

Utilitas rei publicae contra misericordiam. Justinian’s Criminal Legislation in Borys Łapicki’s View

Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowany

Czasopismo: Studia Prawnicze KUL (ISSN: 1897-7146)
Rok wydania: 2019
Numer czasopisma: 4(80)
Strony od-do: 57-73
Streszczenie: Borys Łapicki (1889-1974) był romanistą, którego twórczość zawierała wiele odniesień do związków prawa rzymskiego z etyką. W artykule autorka dokonuje przeglądu twórczości Łapickiego i przytacza poglądy Łapickiego w zakresie pojęcia misericordia oraz jego wpływu na rzymskie prawodawstwo karne cesarza Justyniana. Wyłania się z nich skrystalizowana i jednoznaczna teza Łapickiego - pomimo, że Justynian był cesarzem uważającym się i uważanym za wielkiego obrońcę wiary chrześcijańskiej, jego ustawodawstwu przyświecała raczej utilitas rei publicae, aniżeli chrześcijańska misericordia i humanitarne zasady etyki Nowego Testamentu. Widać to szczególnie wyraźnie w jego prawodawstwie karnym. Łapicki doszedł zatem do wniosku, że to „nie chrześcijaństwo wywiera wpływ na Justyniana, lecz przeciwnie, on w celach politycznych wywiera wpływ na chrześcijaństwo”.
Słowa kluczowe: Borys Łapicki, rzymskie prawo karne, ustawodawstwo cesarza Justyniana, misericordia, utilitas rei publicae
Dostęp WWW: https://czasopisma.kul.pl/sp/article/view/10607/9561
DOI: 10.31743/sp.10607



Cytowanie w formacie Bibtex:
@article{1,
author = "Bożena Czech-Jezierska",
title = "Utilitas rei publicae contra misericordiam. Justinian’s Criminal Legislation in Borys Łapicki’s View",
journal = "Studia Prawnicze KUL",
year = "2019",
number = "4(80)",
pages = "57-73"
}

Cytowanie w formacie APA:
Czech-Jezierska, B. (2019). Utilitas rei publicae contra misericordiam. Justinian’s Criminal Legislation in Borys Łapicki’s View. Studia Prawnicze KUL, 4(80), 57-73.